„Jednou jsme jeli k nehodě, kdy boural řidič s úplně novým superbem a vezl na zadních sedačkách kyblík barvy. Při nárazu se samozřejmě barva otevřela a šla až dopředu do topení, byla prostě úplně všude," vzpomínají na jeden ze zásahů turnovští profesionální hasiči.

Podobný příběh znají i s několika platy vajec na zadním skle. Liberečtí hasiči zase pamatují na nehodu, při které muž za zadním sklem převážel část zabíjačky se střevy a krví. První pohled na muže, ze kterého všude kapala krev, je rozhodně nenechal klidnými. Naštěstí záhy zjistili, kde se krev vzala, a že si řezník vezl „práci" domů. To co hasiči vidí v práci je rozhodně velmi ovlivní v jejich běžném životě. „Právě u zásahů vidí následky selhání těch, kteří něco udělali špatně. Někdy to jde napravit a hasiči mohou pomoci, jindy už je na nápravu pozdě. To vše hasiče utváří, formuje a berou si ze spousty věcí ponaučení. Snaží se tak vyvarovat chyb, které dělají druzí," podotkla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Vždy myslí na pásy

V autech velmi dbají na to, aby byli všichni připoutaní. „Rozhodně je lepší vyváznout z nehody s pohmožděným hrudníkem, než zaplatit životem. V autě dbám na používání bezpečnostních pásů i na zadních sedadlech, neboť nepřipoutané osoby způsobují vážné poranění často neslučitelné s životem řidiči či spolujezdci před sebou," říká liberecký profesionální hasič Jan Semerádt.

Hasiči také hodně pamatují na to, že například notebook nebo i jiná zavazadla nebo i nákup prostě vedle řidiče ani na zadní plato auta nepatří. „Ideální je dát zavazadla přímo do kufru a navíc je ještě zabezpečit třeba do síťového programu," dodala Štrauchová.

V případě nehody, kdy se vůz otočí přes střechu, umí být i obyčejná PET láhev nebezpečná. „Ne vždy však musí jít zrovna o život, někdy nedomýšlíme, co se může stát jen při „ťuknutí" dvou vozů nebo prudkém zabrzdění," míní mluvčí hasičů.

Hasiči také jakmile vlezou do nějaké budovy, automaticky hledají únikové cesty ven. „Přiznám se, že jakmile jsem někde prvně, např. v hotelu, penzionu nebo jiné budově, tak první, na co koukám, jsou únikové cesty. Prostě už dopředu řeším a zjišťuji, kudy budu unikat, kdyby náhodou hořelo," říká Daniel Mlčoch, komisař kontrolní činnosti krajských hasičů.