Nehoda se stala krátce před 9:30, kdy tudy projížděl takzvaný soupravový vlak, jenž přemísťuje vagóny mezi stanicemi. Muž zemřel na místě. "Měl rozsáhlá poranění neslučitelná se životem. Ani jsme se nepokoušeli o resuscitaci," řekl krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala vyšetřování zřejmě potrvá týdny. "Budeme zjišťovat, jak k nehodě došlo," konstatoval. Zatím to podle něj vypadá, že muž při sečení trávy stál příliš blízko trati a projíždějící vlak ho zachytil. "Budeme také zjišťovat, jak to bylo s povolením a omezením kvůli probíhajícím pracím. Zatím jsme nezjistili, že by nějaké povolení bylo vydané," dodal.

Nehoda se stala na trati z Liberce do Jablonného v Podještědí, na níž je částečně omezený provoz už od začátku června. U Rynoltic voda tehdy strhla násep a zhruba 70 metrů kolejí zůstalo viset ve vzduchu, škody jsou v desítkách milionů. Místo rychlíků jezdí od té doby autobusy v úseku Liberec - Jablonné v Podještědí a za spěšné a osobní vlaky jezdí náhradní autobusová doprava v úseku Křižany - Jablonné v Podještědí.