Jde o drobné nehody způsobené chvilkovou nepozorností.

Zcela typickými drobnými nehodami jsou např. dva případy z Jablonecka. Dopravní policisté vyšetřovali dva zvláštní karamboly řidiček.

Za vše mohla vosa

V prvním případě se řidička neúspěšně snažila z vozidla vyhnat vosu. Přitom narazila do sloupu veřejného osvětlení. Došlo k tomu v Malé Skále. Řidička s vozidlem Renault Symbol jela na silnici první třídy na Turnov. Ve snaze vyhnat z vozidla vosu se přestala věnovat řízení. Vosa jí spadla na sedačku a bodla do nohy.

Řidička přitom vyjela vpravo mimo silnici a narazila do sloupu veřejného osvětlení. Žena jela v autě sama, při havárii zraněna nebyla.

Ale bude mít menší problém: policisté v jejím dechu naměřili hodnotu alkoholu 0,36 promile. Předběžná výše způsobené škody činí 30 000 Kč, uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Ohlédla se

V druhém případě došlo k nehodě podle Sochorové ve Smržovce. Řidička ráno s vozem Ford Fusion jela ve směru na Novou Ves nad Nisou. Za jízdy se ohlédla na sedlo spolujezdce, zda tam má položené klíče.

Přitom vyjela vpravo mimo vozovku a narazila do sloupu elektrického vedení a veřejného osvětlení. Alkohol u lehce zraněné řidičky byl vyloučen provedenou dechovou zkouškou. Předběžná výše způsobené škody je 75 000 Kč.

Hodně nehod, méně následků na zdraví

Většina policií vyšetřovaných nehod je pouze s hmotnou škodou, jak dokazují pololetní statistiky letošního roku.

V Libereckém kraji policie eviduje za první pololetí 1 746 nehod, z toho se škodou bylo 1 314.

V Ústeckém kraji policie eviduje 4 585 dopravních nehod, z toho většinu pouze se škodou bez zdravotních následků 3 923 případů.

Z pohledu celkového počtu policií vyšetřovaných dopravních nehod je zdravotních následků jen málo. Například za uplynulý týden od 3. 8. do 9. 8. 2015 v děčínském okresu došlo ke třiadvaceti dopravním nehodám. Při nehodách byla zraněna pouze jedna osoba těžce a k lehkým zraněním nedošlo. O život nikdo nepřišel.

Škoda způsobená kolizemi dosáhla na Děčínsku za týden téměř půl milionu korun.

Staré trendy u nehod přetrvávají

Stále platí, že větší nebezpečí nehod je ve městech a obcích. Za první pololetí v Libereckém kraji ze 1 746 nehod bylo 1 130 v obci. V Ústeckém kraji ze 4 585 nehod 3 297 se stalo v obci.

Také dlouhodobě platí, že nejvíce nehod řidiče potkává na menších méně významných komunikacích a na parkovištích: Za letošní první pololetí bylo v Libereckém kraji na těchto komunikacích 800 nehod a v Ústeckém přes 2 000 případů.

Samozřejmě, jako vždy, také většinu nehod zavinili řidiči vozidel.

Letos v prvním pololetí chodci na severu Čech zavinili jenom naprosté minimum dopravních nehod: na Liberecku jenom 34, ve větším Ústeckém kraji pouze 47.