Patříte mezi řidiče, kteří o velikonočních svátcích rádi jezdí za tetičkami, babičkami a příbuznými vůbec, aby jim rozdali pár šlehů pomlázkou a prodloužili jim tak mládí? Za takovou službu si koledník zajisté zaslouží nějakého toho panáka. Neměli byste však zapomínat na to, že cesta domů pod vlivem takového drinku se vám rozhodně nemusí vyplatit. Značně posílené policejní hlídky totiž o Velikonocích kontrolují hlavně to, jestli řidiči brázdí silnice Libereckého kraje střízliví.

Policejní akce

„Již od čtvrtka probíhají policejní akce po celém území Libereckého kraje, a to hlavně na místech, kde je větší intenzita provozu. Na Velikonoční pondělí plánujeme rozsáhlé akce zaměřené hlavně na kontrolu řidičů, zdali před jízdou nepožili nějaký alkoholický nápoj, také rapidně posílíme policejní hlídky v ulicích měst a obcí,“ upozornila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí Policie České republiky pro Liberecký kraj.

Podle ní budou kontrolní akce probíhat souběžně vždy na několika místech, která však nechtěla z pochopitelných důvodů zveřejnit. Suchánková také dodala, že si nemyslí, že by zavedení jízdného zdarma u městské hromadné dopravy na Velikonoční pondělí mělo nějaký větší vliv na omezení opilých řidičů za volantem.

„Lidé většinou za svými příbuznými jezdí do jiných měst a obcí a tudíž hromadnou dopravu ani příliš nevyužijí,“ podotkla. Celý průběh Velikonoc policisté odůvodňují tím, že minulý rok na silnicích, v průběhu těchto svátků, zemřelo v České republice patnáct lidí, což bylo o sto procent více než v roce 2008.

Minimální pokuta je jedenáct tisíc korun

A co takového řidiče – opilce čeká? Pokud „má štěstí“ a vypije pouze tolik alkoholu, aby jeho hladina v krvi nepřekročila hranici jedné promile, zaplatí pokutu v rozmezí od jedenácti do třiadvaceti tisíc korun a řídit nebude moci půl až jeden rok. Jestli však takový hříšník odmítne odběr krve nebo dechovou zkoušku, mohl by zaplatit pokutu v rozmezí šestadvacet až padesát tisíc korun a za volant svého plechového miláčka nebude moci usednout po dobu jednoho roku až dvou let. V obou případech pak přijde o šest bodů. To potvrdil vedoucí Odboru dopravy Magistrátu města Liberec Pavel Rychetský.

„Pokud hladina alkoholu v řidičově krvi překročí hodnotu jedné promile, řeší případ soud, který také opilce náležitě potrestá a může ho posadit až na rok do vězení,“ dodal Pavel Rychetský.

Rada na závěr

Z toho plyne jednoznačné ponaučení, že je vždy lepší si buď odpustit alkohol a řídit, a nebo popít, ale po koledách chodit pěšky a nebo jet tramvají. Je přece zbytečné kvůli pár chvilkám bujarého veselí zkazit svátky jara sobě i svým blízkým.