Mnohdy tak končí s těžkými zraněními v nemocnici. „Nedokážu přesně říci, kolik bruslařů jsme letos v krajské nemocnici ošetřili, protože často záleží na charakteru jejich zranění a podle toho jsou léčeni,“ informovala Deník Alexandra Kittnerová.
Při pádu dochází k poranění hlavy
Podle ní končí zranění bruslaři především na úrazové ambulanci, pak na oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Pád na bruslích je totiž často provázen úderem do hlavy, respektive do její obličejové části. „Hlava bývá také často zraněná, ale doposud se ošetření lidí obešlo bez pobytu na oddělení ARO, kam se dostanou většinou s vážným poraněním mozkové části hlavy, často jsou v bezvědomí,“ dodala mluvčí krajské nemocnice.
Nejen bruslaři, ale také někteří cyklisté nedbají na vhodné ochranné pomůcky a nezřídka přeceňují své síly. „Výjimkou nejsou ani srdeční slabosti, které postihnou cyklistu právě při zátěži na kole,“ doplnila Alexandra Kittnerová. K dalším sezonním úrazům, kterých podle mluvčí liberecké nemocnice rok od roku přibývá, patří zranění při jízdě na motocyklu. Tito lidé často vyžadují péči specialistů z ARO oddělení.
Ročně se jedná o desítky motorkářů, z nichž ne všichni po propuštění mají to štěstí, že mohou nadále žít kvalitní život. „Tady je na vině často rychlá jízda nepřizpůsobená terénu a alkohol, zejména u náctiletých,“ popsala nejčastější zavinění úrazů Alexandra Kittnerová.
V letních měsících také často končí na nemocničních lůžkách lidé, kteří se zraní při řezání okružní pilou. „Letos se konkrétně jednalo o dva pacienty, kteří byli ošetřeni na úrazové ambulanci a jejich zranění si nevyžadovalo amputaci prstů či končetiny, narozdíl od roku loňského, kdy museli lékaři dvěma pacientům amputovat prsty na horní končetině,“ přiblížila mluvčí liberecké nemocnice.