Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se!

Devětasedmdesátiletá stařenka prožila v ještědských lesích noc hrůzy. Pravidelně sem chodí sbírat dřevo, tentokrát se ale nevrátila domů. Její syn pak vše ohlásil a policie ve spolupráci s ostatními složkami záchranného systému rozjela velkou akci. Stařenku se ale podařilo najít až ve čtvrtek ráno. Živou a zdravou.

Pohřešovaná žena navíc trpí Alzheimrovou chorobou. „Věděli jsme že je ve velkém ohrožení a snažili se ji všemožně najít. Hledali jsme v místě bydliště i v okolí a také v místech, kam nejčastěji chodí,“ vypočítala mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Krizový štáb

Její syn přišel na policii kolem desáté večer, poté se do akce zapojili policisté, psovodi a vylétl i vrtulník s termovizí. Nic. Hluboká noc navíc pátrání na několik hodin přerušila.

„Policisté proto ustanovili krizový štáb,“ dodala Knopová. Do pátrání se tak zapojila Pořádková služba, pátrači, Horská služba, hasiči i záchranáři. Pátrání tak pokračovalo další hodiny.

Vždy se vrátila

Štáb pracoval i s informací, že stařenka chodila do lesa sbírat dřevo. Vždy se ale vrátila domů. Tentokrát ne.

Ztracenou ženu se podařilo zkušeným příslušníkům Horské služby vypátrat až v deset hodin dopoledne v areálu skokanských můstků na Ještědu. Pět kilometrů od domova. „Při chůzi v blízkosti dolního skokanského můstku uklouzla a při následném pádu se zachytila na zábradlí , kde na několik dlouhých hodin uvízla nohou zachycená o zábradlí,“ popsala hrůzný zážitek ženy Knopová.

Přestože noc byla velmi chladná, ženu nalezli v relativně dobrém stavu. „Byla podchlazená, ale při vědomí a komunikovala,“ ujistila Knopová. Ta ocenila přístup jejího syna, díky kterému se velmi rychle mohla rozjet pátrací akce.