Příznivou bilanci od ledna do listopadu ovšem zhoršila tragická série tří smrtelných nehod o vánočních svátcích. U Semil zemřel 89letý řidič poté, co sjel ze silnice a narazil do betonové propusti. Na Štědrý den zahynula v Hamru na Jezeře šedesátiletá řidička a po srážce s přívěsným vozíkem, který vjel do protisměru u Bílého Kostela, zemřel řidič auta. V něm kromě něho cestovala i žena a tři malé děti.

Mezi příčinami nehod opět dominovala nepřiměřená rychlost společně s nesprávným způsobem jízdy. Nejvíce havárií v kraji zavinili řidiči motorových vozidel celkem 3 130. „Nepatrně klesly nehody způsobené dětmi v roli chodce a cyklisty,“ doplnila mluvčí.

POZOR NA ZVĚŘ

Cyklisté a koloběžkáři zavinili 181 nehod. Zvířata byla viníky 746 nehod, zde naopak policie eviduje nárůst o 111 případů. Ve 29 případech byla na vině závada na silnici. Alkohol či drogy byly příčinou 261 nehod, což je o 23 více než v předchozím roce. Dvě z nich byly smrtelné.

Z velkých měst vede v celostátní statistice smutnou statistiku Praha, kde loni podle údajů České pojišťovny zahynulo 17 lidí. Liberec se naopak řadí spolu s Olomoucí a Hradcem Králové mezi tři nejbezpečnější krajská města. „Statistiky jsou pěkná věc, ale já mám pocit, že se v Liberci moc bezpečně nejezdí. A jestli bylo nehod méně, pak asi jen díky obrovskému množství objížděk, kdy auta spíš na silnici stála v kolonách,“ domnívá se řidič Jaromír Šulc z Liberce.