Hlavní tah na Liberec se podle mluvčího poblíž Bakova proměnil v kluziště. V úseku necelých dvou kilometrů se postupně stalo několik havárií. První kolize byla hlášena v 10.30 a během půlhodiny havarovalo dalších asi deset řidičů.

„Při střetech byla naštěstí jen jedna osoba zraněna lehce, několik aut skončilo ve svodidlech a další dokonce mimo vozovku. Hmotná škoda na vozidlech je odhadována na desítky tisíc korun,“ uvedl Mareš.

Příčina? Řidiči a sněhové jazyky

K havárii došlo zřejmě proto, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky. I když je úsek R10 nedaleko letadla velmi přehledný, vítr zde ve svahu navál sněhové jazyky, přesně jak varovali meteorologové.

Některá auta byla dost poničená, část jich narazila do svodidel, část řidičů bourala do auta před sebou. „Nemuseli jsme ale vyprošťovat žádnou osobu, všichni pasažéři vystoupili sami. Z vozidel neunikaly žádné kapaliny,“ uvedli hasiči.

Policie uzavřela až do 14.30 celý úsek od sjezdu z Průmyslové zóny v Kosmonosích až po exit na Bakov, aby bylo možné havárii bezpečně odstranit. Podle policistů se navíc asi o kilometr dál stala kolem 14. hodiny další nehoda.

Na R10 kolem Mladé Boleslavi se v sobotu dopoledne od Prahy tvořily dlouhé kolony. Rozladěné policisty rozčilovali netrpěliví řidiči. „Všichni musí pochopit, že se tu stala nehoda, oni stejně jedou jako blázni,“ povzdechli si policisté.