Jako jedni z prvních byli na místě právě liberečtí strážníci, kteří na Ještědu zajišťují bezpečnost. „Zabezpečovali místo úrazu pro Horskou službu,“ upřesnila mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.

Do liberecké nemocnice doprovázeli i polského snowboardistu, který si zranil obličej. „Strážníci mu doručili osobní věci i se snowboardem, který zůstal po zranění na sjezdovce,“ řekla mluvčí.

Svědky podobných událostí se strážníci stávají dennodenně. Jejich hlavním úkolem je působit již svou přítomností v areálu. „Rutinou je upozorňování lyžařů na rizikové chování, zvláště zastavování v úzkých a nepřehledných úsecích a postávání uprostřed sjezdovky nebo kontrola areálu při skončení provozní doby,“ vypočítala Bušková s tím, že se na strážníky mohou lyžaři kdykoliv obrátit. A když jsou již lyžaři celodenním sjezdováním zcela vyčerpaní, strážníci jim dokonce pomohou dostat se k autu.

Víkend? Devatenáct zraněných

Svahy sjezdovek často připomínají spíše lazaret. Jen o víkendu měli záchranáři na horách velice napilno, potloukla se téměř dvacítka lidí. V sobotu vyjížděli záchranáři ksedmi a v neděli hned k dvanácti poraněným lyžařům a snowboardistům.

close zoom_in V neděli po poledni dokonce musel ke zraněnému lyžaři do Krkonoš vzlétnout vrtulník. „Devětadvacetiletý Němec narazil na sjezdovce do trafostanice. S poraněním hlavy a kyčle ho záchranáři přepravili na traumatologii do liberecké nemocnice,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová.

Navíc například na Liberecku odstartovaly jarní prázdniny a sjezdovky v kraji se zaplní. Během víkendu do lyžařských středisek mířily také kolony především nizozemských turistů. Díky enormně zvýšenému počtu lyžařů se tedy dá očekávat, že úrazů bude přibývat.