Smutný příběh se odehrál ve čtvrtek na Soukenném náměstí v Liberci. Na tramvajovou trať upadl starší člověk. Přišla mu na pomoc žena. Snažila se ho zvednout, ale neměla na to dostatek sil. Zpoza zatáčky zrovna vyjížděla tramvaj. Řidič tramvaje si naštěstí ležícího hned všiml a zpomalil. Na celou událost přihlíželo podle svědectví ženy asi dvacet lidí, kteří čekali na tramvajové zastávce. Nikdo nepomohl ženě staršího muže zvednout.

„Byla jsem příliš daleko. Vše jsem viděla zpovzdálí. Myslela jsem si, že někdo z přihlížejících pomůže. Ale to se nestalo. Vyběhla jsem. Než jsem se na místo dostala, člověk se s pomocí ženy naštěstí zvedl,“ svěřila se žena z Liberce, která si nepřála uvést své jméno.

Poskytnout pomoc se podle ženy báli

Podle ženy nechtěli přihlížející pomoci možná proto, že se báli, že by k tomu neměli dost sil nebo by to nedokázali. „Lidé si myslí, že když první pomoc poskytnou špatně, budou za to ještě potrestáni,“ dodala žena.

Mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková k případu dodává: „Pokud lidé neumějí poskytnou pomoc, umí ji alespoň zavolat. Neposkytnutí pomoci není otázka morální, ale také trestní. Podle zákona hrozí za neposkytnutí pomoci člověku, kterému hrozí smrt nebo vážné poškození zdraví, až dva roky odnětí svobody,“ sdělila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Neposkytnutí první pomoci je podle ní nejčastější při dopravních nehodách. To zákoník řeší zvlášť. „Pokud člověk neposkytne pomoc při nějaké dopravní situaci, hrozí mu až pět let odnětí svobody,“ upřesnila mluvčí Vlasta Suchánková.

Příliš často se ale liberecká policie s takovýmito případy nesetkává. „Asi před dvěma lety jsme takovou věc řešili. Řidič srazil muže. Z místa pak ujel, protože si byl vědom, že je pod vlivem alkoholu,“ řekla Vlasta Suchánková.