6:00 první nehody

Situace byla komplikovaná už od rána především pro kamiony. Několik jich kvůli ledovce nevyjelo kopec ve Studenci, silnici blokovaly ještě odpoledne. Kamiony stály také na silnici z Desné do Harrachova, zatím ale byla průjezdná. Dvě osobní auta se srazila na třídě Dr. Milady Horákové v Liberci, jiné auto sjelo do příkopu u prodejny ve Světlé pod Ještědem.

9:30 silnici zavřeli

Silničáři museli uzavřít hlavní tah na Harrachov a Polsko. Krajská správa silnic ho uzavřela, protože jej nedokázala udržet sjízdný. Silnici totiž blokovaly uvízlé kamiony. Osobní auta ale silnicí projela.

Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš napadlo ráno až 20 centimetrů těžkého mokrého sněhu, který se uklouzával. I na hlavních tazích ležel dopoledne rozbředlý sníh. S přibývajícím sněhem posyp ztrácel účinnost. „Hrozilo, že v nejkrajnějších případech přestaneme sypat a budeme silnice jen pluhovat,“ řekl vedoucí dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

11:00 komplikace

Komplikace dopoledne zasáhly i železnici. Na trati mezi Tanvaldem a Velkými Hamry na Jablonecku zastavil kolem 08:30 dopravu spadlý strom, trať se po 09:30 podařilo zprůjezdnit, krátce na to se však doprava znovu zastavila kvůli technické závadě na motorovém vlaku. Provoz na trati byl obnoven až odpoledne.

Čtenářka Dáša psala z Lučan nad Nisou. „Jede to z Jablonce do Lučan krokem. Kdo nemusí, ať raději nevyjíždí.“ Policisté a hasiči řešili další nehody. „Do rána byl klid. Zato si to teď hasiči vynahrazují hlavně na Jilemnicku,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

U Jilemnice spadl přes silnici strom. U Bozkova na Semilsku narazila dodávka do stromu. Srazilo se také osobní auto s dodávkou u Rádla na křižovatce od Liberce směrem na Jablonec. Nehody se naštěstí obešly bez zranění.

13.00 otevřeno

Situace se odpoledne začala uklidňovat, i když na Jablonecku a Semilsku stále sněžilo. Dobré zprávy měli silničáři z Harrachova, silnici I/10 se už podařilo zprůjezdnit.

Například v centru Liberce už po sněhu nebyly ani památky. Na silnicích ležely maximálně zbytky rozbředlého sněhu. Zima ale ještě nekončí. Sněžit má v pátek i během víkendu více také v nižších polohách.

Sněžit bude dál

* Sněžit mělo podle předpovědi meteorologů i ve čtvrtek v noci a v pátek ráno také v nížinách. * Srážky budou ustávat až v pátek odpoledne * K tomu i nadále platí výstraha na silné poryvy větru * Další výstraha se týká hor, kde by se mohly tvořit závěje a sněhové jazyky

* Sněžit má i o víkendu

Zásahy hasičů? Popadané stromy

Liberecký kraj Řadu výjezdů mají za sebou během čtvrtka i hasiči v kraji. Nejčastěji odklízeli stromy popadané po nárazech větru na silnice a pomáhali také u řady nehod.

„Zatímco v jiných krajích měli náročnou noc, od osmnácté hodiny večerní do čtvrtečního rána nemuseli u nás nikde zasahovat. Zato během čtvrtka si to vynahradili hlavně na Jilemnicku, kde vyjíždějí k odstraňování popadaných stromů a dopravním nehodám,“ uvedla mluvčí libereckých profesionálů Zdenka Štrauchová.

Strom přes komunikaci odstraňovali v Hrabačově, Horní Sytové nebo Vysokém nad Jizerou.

Na Semilsku zasahovali také u řady nehod. V části obce Valteřice skončil vůz Subaru Legacy mimo silnici. Jilemničtí hasiči provedli protipožární opatření a pomohli zdravotníkům přenést z vozu zraněnou ženu. „Po došetření nehody policisty jsme byli provést likvidační práce a auto vytáhli pomocí navijáku zpět na silnici,“ popsal velitel družstva František Hanč.

K dopravní nehodě vyráželi po desáté hodině i liberečtí hasiči, a to do Jeřmanic k havarované dodávce se Škodou Fabia.