V Českém ráji není řícení skal ničím výjimečným, sesuv u Valdštejnu je ale letos největší, řekl externí pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Petr Jenč. K menšímu sesuvu skály došlo podle něj také letos na jaře v Příhrazských skalách, kde se zřítila část takzvaných Velikonočních věží.

Po svých se na hrad dostanete

Zavalená cesta u Valdštejnu slouží jako obslužná komunikace pro zásobování hradu, turistům by to ale nemělo způsobit větší problémy. „Přístup na hrad pro pěší zůstal zachován,” řekl Jenč. Cesta zatím podle něj zůstane zasypaná.

Skálu musí nejprve posoudit odborníci z Akademie věd, aby posoudili její stav a navrhli další postup.

Podle Jenče nejsou podobné sesuvy skal ničím výjimečným.

„Náchylnější jsou k tomu skály poznamenané nějak lidskou činností, tady šlo o masiv, kde se v minulosti těžil kámen,” vysvětlil Jenč.

Hrad Valdštejn leží v samém srdci Českého ráje. Na mohutných kamenných blocích byl založen ve druhé polovině 13. století. Hrad je kolébkou stejnojmenného šlechtického rodu.

V Českém ráji je hradem nejstarším a je současně druhou památkou, která byla v Čechách zpřístupněna. Nestabilita skalního masivu neohrožuje jen cestu k němu, ani bloky, na nichž hrad stojí, nejsou úplně v pořádku.

V příštím roce by se mělo pracovat právě na zajištění skalního podloží pod Novým palácem na třetím skalním bloku. (čtk)