Vypracování insolvenčního návrhu ale není zrovna jednoduché. Existují proto různá sdružení nebo společnosti, která vás po celou dobu tohoto procesu budou provázet. Jak se krok po kroku zbavit dluhů pomocí vyhlášení osobního bankrotu se dočtete v našem seriálu.

Princip bankrotu

„Aby Vám soud oddlužení povolil, musíte být fyzická osoba a nepodnikatel, jejíž závazky pocházejí ze spotřebitelských úvěrů a podobně. Vaše dluhy nesmí být vytvořeny ze závazků z podnikání. Dále si musíte velmi pečlivě propočítat, zda jste se svými příjmy schopni během 5 let splatit minimálně 30 procent všech svých nezajištěných závazků, které je třeba uhradit," vysvětluje princip osobního bankrotu Petra Ryšavá, dluhová specialistka.

Osobní bankrot je možné využít, pouze pokud máte zpoždění ve splácení dluhů více než 30 dnů po splatnosti a dluhy u minimálně dvou věřitelů. Na toho, kdo si vzal více úvěrů, ale jen od jedné společnosti, se osobní bankrot nevztahuje. Stejně tak jej nemohou využít ti, kdo mají úvěr krytý zástavou, jako je to například u hypoték. V jejich případě banka či instituce, která poskytla hypoteční úvěr, může zástavu prodat a uhradit tím nesplacené pohledávky.

Dlužníků přibývá

Lidí, kteří svou už nezvladatelnou situaci začínají řešit tímto způsobem, přibývá. Věková skupina je velmi široká. Celkové dluhy jsou od půl milionu výše.

„Nejčastěji se v našich dveřích objevují klienti od 25 roku do 55 let. Většinou dluží kolem půl milionu. Do problémů se dostali z různých důvodů, nejčastěji to ale bývá v důsledku neplacení nebankovních úvěrů. Následuje například ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, rozvod a podobně.

Člověk, který se rozhodl řešit svou svízelnou finanční situaci tímto způsobem, se musí připravit na několikatýdenní až měsíční proces.

„Od první schůzky, kde společně spočítáme přibližnou výši všech dluhů, to bývá od dvou do šesti měsíců. Záleží na tom, za jak dlouho je klient schopný dodat veškeré potřebné dokumenty," vysvětluje Ryšavá.

U soudu je třeba podat návrh na oddlužení a nejpozději spolu s ním i návrh na zahájení insolvenčního řízení. Na obojí existují relativně složité formuláře, které získáte na krajském soudu nebo je můžete stáhnout z internetu. Spolu s formuláři musíte zajistit i velké množství povinných příloh.

Sami nevyplňujte

„Tady důrazně nedoporučujeme, abyste formuláře vyplňovali sami. Každá chyba může znamenat, že soud Vaši žádost zamítne a navíc místo oddlužení na Vás vyhlásí konkurz. A to není dobré. Proto je lepší si zajistit advokáta nebo nějakou společnost či sdružení, které to za vás zařídí," dodala dluhová specialistka.

Návrh musí obsahovat přehled o příjmech a seznam dlužníkova majetku, seznam dlužníkových závazků s uvedením jeho věřitelů, seznam dlužníkových zaměstnanců,

veškeré listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek.

Jakmile je návrh podaný, vymahači a exekutoři už na vás nemůžou, jste pod soudní ochranou.