I když se zdá, že zimní sezona v Krkonoších bude ještě hodně dlouhá, náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš si to nemyslí. Co o tom soudí a jak vidí téměř uzavřenou zimní sezonu, prozradil v rozhovoru.
Myslíte, že se po Velikonocích bude ještě dlouho lyžovat?
Určitě už sezona dlouhá nebude. I kdyby se sníh ještě držel, což se asi stane, lyžaři už mít o hory zájem nebudou. Návštěvnost určitě prudce klesne. Čísla úrazovosti už to příliš neovlivní.
Došlo k navýšení úrazů oproti minulému roku?
Nedošlo. K pondělku 18. března jsme měli od prosince ošetřeno a svezeno 2074 úrazů. Z toho je bohužel 360 těžkých úrazů. Pořád je však těch těžkých zhruba patnáct procent ze všech, takže nárůst není ani zde nijak markantní. Obvykle se pohybujeme mezi patnácti až sedmnácti procenty.
Když porovnáme konkrétní čísla s loňskem, jak to vypadá?
Loni bylo 2222 úrazů za zimu. Protože jsme s číslem nyní o dost níže, nepředpokládám, že bychom se dostali na stejné hodnoty.
Mohl byste přiblížit těžké úrazy, jakých lidských orgánů se týkaly nejvíce a co bylo jejich hlavním důvodem?
Jsou to zranění, kvůli nimž musela přijet rychlá záchranná služba nebo vrtulník. Škála je velmi pestrá. Od fraktur dlouhých kostí až po úrazy hlavy s bezvědomím, kómata. Jsou v tom zlomené páteře, pánve. Stále dokola opakujeme, že lyžaři musí přizpůsobit možnosti podmínkám. Pohyb na svahu je velmi individuální. Co je pro někoho sjízdné naprosto v pohodě, pro druhého je nebezpečné.
Hraje přesto v úrazovosti roli rychlá jízda?
Není to samozřejmě o nějaké konstantní rychlosti, která by se dala na sjezdovce nastavit. Tedy například padesátka. Že když lyžař pojede rychleji, dostane pokutu. To opravdu není možné. Ale pro každého platí dodržování Desatera FIS pravidel při lyžování.
Zaznamenali jste i úrazy smrtelné?
Máme zaznamenáno jedno úmrtí, ke kterému došlo na sjezdovce na Černé hoře v Janských lázních koncem minulého roku. Ale nejednalo se o úraz. Řešili jsme však i úrazy, které následně smrtí skončily.
Pacienty jsme předávali v kritických stavech, ale se zachovanými životními funkcemi do péče královéhradecké kliniky. I když víme, že tito lidé zemřeli, Horská služba Krkonoše je jako smrtelné úrazy na horách neeviduje.
Zimní období bývá v Krkonoších náročné na pátrání po ztracených osobách. Jaká je v tomto směru dosavadní statistika?
Ke stejnému datu, tedy k 18. březnu proběhlo čtrnáct pátraček.
Můžete některou z nich připomenout?
Koncem února proběhla pátrací akce mezi Labskou a Voseckou boudou. Hledali jsme dvojici mladých turistů pozdě večer za velmi nepříznivého počasí. Foukal severní vítr, sněžilo a byly velké návěje sněhu. Celá akce trvala zhruba pět hodin a zúčastnilo se jí přes čtyřicet lidí. Úspěšná byla hlavně proto, že se mladíkovi podařilo stáhnout aplikaci Horské služby a poslat esemesku.
Druhý jeho pokus byl natolik úspěšný, že se mu polohu podařilo zpřesnit tak, že odchylka byla asi pouhých šedesát metrů, takže jsme je našli velmi dobře. Pohřešovaným naštěstí nic nebylo. Slečna byla podchlazená, ale ne nijak dramaticky.
V pátracích akcích je nějaký nárůst případů oproti loňsku? A jak dalece byly indikované?
Jde o naprosto srovnatelná čísla s loňským rokem. Polovině hledaček se dalo předejít, kdyby byli lidé zodpovědnější. Vyložené zneužití služby jsme nezaznamenali.