„Bylo to jako v katastrofickém filmu," řekl jeden z cestujících, Jan Trněný, a pokračoval: „Nastupoval jsem v Ruprechticích a to už autobus sotva zastavil. Řidič měl i problém se zavíráním dveří. Nějakou dobu se je snažil zavřít, pak to asi vzdal a jeli jsme s otevřenými.

Housenkový autobus Karosa linky číslo 34 se stal během chvíle naprosto neovladatelným. Vozidlo bylo plné lidí, kteří se báli a neměli potuchy, co se děje.

„Celé to s námi házelo. V okamžiku, kdy jsme jeli z kopce v Žitavské ulici, to vypadalo, že snad ani nezastavíme. Jezdili jsme ze strany na stranu. Řidiče jsme podezírali, že je opilý. Mírně v kopci se podařilo autobus zastavit," konstatoval Trněný.

Na místo, kde řidič zůstal stát, bezprostředně přijeli policisté. „Policejní hlídka provedla dechovou zkoušku, která byla negativní. Za nezvladatelnou jízdou stála technická závada v autobuse," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Společně s hlídkou dorazila také výjezdní skupina techniků dopravního podniku. „Ti určili příčinu, a to selhání vzduchotechniky ve vozidle. Jednalo se o nahodilou závadu, které nelze předejít, ani ji odhalit při pravidelných kontrolách," konstatovala mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Martina Poršová.

U autobusů s harmonikou vzduchotechnika například plní vzduchové měchy, které pomáhají udržovat vozidlo v určité výšce.

„Zvenčí nemusí jevit žádné vnější známky opotřebení, může však být poddimenzovaná, můžou být také tlakové rázy ve vzduchové soustavě. Na hadice působí i velké vibrace od nápravy, povětrnostní vlivy, což všechno zkracuje její životnost," popsal automechanik Roman Šanda.

Pro cestující, kteří ráno mířili do průmyslové zóny, přijely náhradní autobusy. „Naskákali jsme do autobusů a mířili do práce, ale se zpožděním," konstatoval Jan Trněný.

Problémy s pozdním příchodem by ale zaměstnanci v průmyslové zóně mít neměli. „Okamžitě jsme obvolali všechny podniky a cestující omluvili," dodala Poršová. Silný ranní zážitek to nebyl jen pro cestující, ale také pro samotného řidiče.

„Vzhledem k situaci, která nastala, byl řidič ve službě vystřídán," podotkla mluvčí dopravního podniku.