„Neznámý řidič s nezjištěným vozidlem začal před osmou hodinou večerní v místě stoupání ke „Kozovi" předjíždět druhé vozidlo, neodhadl boční odstup od procházejících chodců, kdy jednoho z nich srazil levou přední částí vozidla. Šestadvacetiletý mladík byl po nárazu odhozen mimo komunikaci," sdělila mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová a dodala, že první pomoc zraněnému muži poskytla jeho přítelkyně.

„Muž byl při vědomí a záchranáři ho s pohmožděninami a poraněním hlavy převezli na traumatologii do liberecké nemocnice," uvedla mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová.

Podezřelé vozidlo nalezeno

Vozidlo odpovídající popisu auta, které mělo v sobotu muže srazit, se podařilo hejnickým policistům nalézt včera před jednou hodinou odpoledne v lesním porostu mezi Novým Městem pod Smrkem a Raspenavou. „Jde o vozidlo Volkswagen Golf, černé barvy," upřesnila Šrýtrová s tím, že policisté zjistili i majitele vozidla. Ten však v neděli kolem poledne oznámil chrastavských policistům, že mu byl automobil odcizen zhruba půl hodiny před tím, než došlo ke sražení muže mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou.

Policisté nyní prověřují pravdivost výpovědi majitele automobilu, které muže srazilo. „Žádáme proto případné svědky, aby napomohli s objasňováním této dopravní nehody, aby mohlo dojít k potrestání viníka," uvedla Šrýtrová. Informace k nehodě volejte na bezplatnou tísňovou linku 158 nebo na tato čísla: 974 466 251 a 974 466 253.

Víkendové nehody

Uplynulý víkend byl v Libereckém kraji ve znamení mnoha dopravních nehod. Dvě z nich skončily bohužel tragicky.

Přecházení silnice se jí stalo osudným

Třicetiletá žena pohybující se po rychlostní silnici se svým psem zemřela v neděli po jedné hodině ranní po střetu s osobním vozidlem Suzuki Swift.

„Ženy, která šla v pravém jízdním pruhu si nestačila včas všimnout řidička projíždějícího vozidla a narazila do ní," informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

K tragické nehodě došlo na rychlostní silnici R35 u Hodkovic nad Mohelkou ve směru na Turnov. Na tísňovou linku byla událost nahlášena čtrnáct minut po jedné hodině ranní. Přivolaní záchranáři však chodkyni už pomoci nemohli. „Žena utrpěla vážná zranění, kterým na místě podlehla," sdělila mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová.

Řidička osobního automobilu Suzuki Swift před jízdou nepila. Potvrdila to dechová zkouška s negativním výsledkem.

Na místě kromě policistů a záchranářů zasahovaly i dvě jednotky hasičů. „Liberečtí profesionální hasiči a jejich dobrovolní kolegové z Hodkovic nad Mohelkou pomáhali policistům při vyšetřování osvětlováním místa tragické nehody," uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Rychlostní silnice ve směru na Turnov byla z důvodu vyšetřování nehody tři hodiny uzavřená. Policisté dopravu odkláněli přes obec Jílové.

Příčina nehody je nadále v šetření policistů, kteří prověřují míru zavinění ze strany řidičky vozidla.

„Policisté nařídili provedení soudní pitvy, která by měla prokázat mimo jiné i skutečnost, zda mladá žena nebyla v daném okamžiku pod vlivem alkoholu či omamné či psychotropní látky," dodala Šrýtrová.

Dva mrtví při střetu motorky s vozidlem

Nedání přednosti protijedoucímu motorkáři při odbočování osobního automobilu vlevo stálo za tragickou dopravní nehodou, ke které došlo v neděli před půl pátou odpoledne na silnici mezi obcemi Doksy a Zahrádky. Devětadvacetiletý motorkář a devětasedmdesátiletá spolujezdkyně z osobního vozidla zemřeli na místě. Řidič, který motorkáři při odbočování nedal přednost a nehodu tak zavinil, se zranil lehce.

Nákladní automobil skončil na boku

Těžký nákladní automobil se v neděli kolem půl druhé odpoledne převrátil na bok v Ohrazenicích u Turnova. „Řidič vozidla DAF s kontejnerovou nástavbou, který vezl stavební desky Europanel, se na sjezdu z rychlostní silnice vlivem nepřiměřené rychlosti převrátil v levotočivé zatáčce na pravý bok a narazil do kovových svodidel," popsala příčinu nehody Šrýtrová. Celková škoda byla vyčíslena na milion korun. Při nehodě se lehce zranil řidič náklaďáku. „S poraněním lokte jsme pacienta převezli do turnovské nemocnice," informoval ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

Řidič se na místě podrobil dechové zkoušce, při které mu byla naměřena hodnota dvě desetiny promile alkoholu v dechu. Opakované zkoušky již ukazovaly hodnotu nula. „Fyziologická hranice je u člověka 0.24 promile alkoholu v dechu, nadýchá-li řidič do této hodnoty a požití alkoholu nepřizná, přistupuje se k němu, jako by nepožil, navíc když další zkoušky již byly negativní," vysvětlila Šrýtrová. Nehoda je nadále v šetření dopravních policistů.

Během krátké doby šlo o druhou nehodu, při které došlo k převrácení nákladního vozidla. K první došlo již v pátek v odpoledních hodinách v Mánesově ulici ve Frýdlantě na Liberecku.

Převrácený nákladní automobil. Ilustrační foto.