V případě, že by při pádu sněhu či rampouchu utrpěl chodec zranění a bylo mu způsobeno ublížení na zdraví z nedbalosti, zabývala by se případem policie. „Co se týká událostí, kdy na chodce spadne sníh ze střechy či rampouch - nemáme zatím žádné podobné oznámení. Každopádně za odklízení sněhu je zodpovědný vlastník objektu či nemovitosti,“ uvedla Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie.

Jak dále připomněla, zima o sobě dává v tom pravém slova smyslu vědět zatím několik dní. Takže ani nějaké větší kolize na silnicích zatím policie nezaznamenala.

Méně hlášených nehod

„Navíc od počátku roku se zvýšila výše škody na 100 tisíc korun, kdy se nehody nemusí oznamovat policii,“ vysvětlila Vlasta Suchánková jeden z důvodů, proč liberecká policie neřešila ani dramatický počet nehod.

Nehoda způsobená námrazou a sněhem a také nepřizpůsobení rychlosti jízdy řidiče vozu, se stala například na Silvestra po šesté hodině večer. Řidič Clia, který jel po silnici I/65 ke křižovatce se silnicí 1/35 se dostal na namrzlé vozovce do smyku. Ten ho vynesl mimo vozovku, kde havaroval do sloupku dopravní značky. Nehoda se obešla bez zranění, škoda na autě byla odhadnuta na třicet tisíc korun.

„Podobné příčiny měla i nehoda, která se stala včera před devátou ráno řidičce Fordu. Když vjela ve Větrově na Frýdlantsku do křižovatky ulic Dlouhá a Dětřichovská, nepřizpůsobila rychlost jízdy a na zasněžené vozovce narazila do Toyoty. Její řidič právě projížděl ulicí Dětřichovskou. Srážka vozů se obešla bez zranění, vozidla byla poškozena v částce cca sto tisíc korun,“ uvedla další příklad Vlasta Suchánková.

A jak se podobných nepříjemností vyvarovat? „Pokud někam jedeme jako řidiči, měli bychom počítat s určitou časovou rezervou a vyrazit na cesty dříve. Zapomenout bychom neměli ani na zimní pneumatiky, bez kterých řidiči velmi hazardují nejen se svými životy, ale i s životy ostatních,“ upozornila tisková mluvčí liberecké policie.

Co se týče chodců, tam radí především opatrnost. Chodníky jsou namrzlé, zasněžené a chůze je někdy velmi problematická.