Úraz utrpěla také jejich matka a ještě další žena, která s nimi také cestovala. U tragické události zasahovali i záchranáři z Jilemnice v Libereckém kraji. „První posádky na místě provedly lékařské třídění u všech zraněných a urgentně poskytly péči podle priorit naléhavosti k odvrácení selhání životních funkcí," řekl Deníku krátce po události mluvčí královéhradecké záchranné služby Tomáš Ježek.

Jednu ženu, která při zřícení lanovky z přibližně dvacetimetrové výšky utrpěla závažná poranění, převezli jilemničtí záchranáři na traumatologické oddělení do Krajské nemocnice v Liberci.

Chtěli dětem usnadnit cestu

Podle policejní mluvčí Ivany Ježkové je stíhanou ženou čtyřiačtyřicetiletá matka dětí. Kriminalisté ji obvinili z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Událost je o to tragičtější, že při nehodě zemřel otec dětí a oba rodiče podle všeho jednali ze svého pohledu v dobrém úmyslu," podotkla mluvčí.

V té době byly totiž v Krkonoších velmi špatné klimatické podmínky a rodiče chtěli své děti uchránit před namáhavou cestou na chatu, kde byli ubytováni. Rozhodli se tedy jet nákladní lanovkou sloužící k přepravě zavazadel a lyží k chatě Bumbálka a dalším objektům.

„Bohužel pro cestu zvolili lanovku, která zcela jednoznačně nebyla na první pohled určená pro přepravu osob," uvedla Ivana Ježková.

Podle policie jsou rodiče povinni chránit nezletilé děti před všemi riziky, které je mohou poškodit. V tomto případě však byly děti vystaveny riziku, které vedlo k jejich těžkým zraněním.

Rodina, která tam přijela na konci listopadu na víkend, nastoupila ve spodní části lanovky do korby, krátce poté se ale z dosud nezjištěných příčin přetrhlo tažné lano. Korba s lidmi se následně zřítila z výšky několika metrů do příkrého svahu směrem k Labi. Mluvčí upozornila, že vyšetřování případu stále pokračuje.

Policie okolnosti pádu lanovky zkoumá už 15 měsíců. Musela vyslechnout desítky svědků a nechala vypracovat množství znaleckých posudků, mimo jiné z oblasti lékařství, protože potřebovala posoudit zranění zemřelého muže i ostatních lidí. Další znalci posuzovali technický stav lanovky. „Kromě jiného bude pro další postup velmi důležitá i výpověď obviněné ženy," uvedla Ivana Ježková.

K případu se musela vyjádřit i Drážní inspekce. Její pracovníci však zjistili, že lanovka technicky odpovídá lesnímu vrátku na dopravu dřeva, takže nespadá do jejich kompetence. V lednu se objevily také informace, že vrátek třicet let jezdil načerno, protože byl povolen pouze dočasně. Podle představitelů města však v kolaudačním rozhodnutí žádné časové omezení nebylo.