„Než mě prohlásili za mrtvého, ležel jsem tam skoro tři čtvrtě hodiny přimáčknutý ke stěně velkým kamenem. Ke konci už jsem zimou drkotal zuby," vypráví své pocity potápěč a vodní záchranář Josef Záhora, který byl jedním z figurantů při cvičení „Zával".

To se odehrálo ve středu ve štole svatého Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou a scénář si připravili sami záchranáři. „Napsal to vlastně sám život. Obě situace se někdy staly, jen ne současně," řekla k námětu cvičení lékařka liberecké záchranné služby Eva Tauchmannová. Ve stejnou dobu se na jedné straně štoly rozhodla skupinka narkomanů vařit pervitin. Jejich „kulinářský" experiment skončil výbuchem a kamení partu mladých lidí zavalilo. V témže okamžiku se na druhé straně štoly pohybovali ještě amatérští speleologové. Pro jednoho z nich to byla výprava poslední.

V okolí Ještědského hřebenu je spousta podobných jeskyní a štol, kde může k nehodě podobného rozsahu dojít prakticky kdykoliv. Na cvičení se proto podílela nejenom zdravotnická záchranná služba, ale také jejich kolegové z báňské záchranky a hasiči. Své znalosti a dovednosti zde zužitkovali také potápěči a záchranáři z Water Rescue Liberec (WRL). „Díky speciálnímu lezeckému vybavení a zkušenostem z potápění v jeskyních zvládli členové WRL celou akci bez větších problémů," konstatoval Martin Trojan z Water Rescue Liberec.

Figurant musí být i herec

Úspěch cvičení podle účastníků z velké části záleží na tom, jak moc se dokáží do svých rolí vžít a ztotožnit se se námětem. „Myslím, že je potřeba tu situaci prožívat tak, jako by byla opravdická, což výborně dokáže třeba doktorka Eva Tauchmannová. Zažil jsem s ní podobné cvičení v Mimoni a zíral jsem s otevřenou pusou, do jakého stavu nás dokázala dostat. Nakonec jsme všichni věřili, že je to opravdové a vydali jsme ze sebe maximum," vyprávěl Záhora. „V každém je kus herce," dodala k tomu lékařka Tauchmannová.

Kromě hereckého umění figurantů ale musí být dobře vymyšlen i scénář celého cvičení, což není snadná záležitost. „Ve scénáři musí být do detailu propracovaná každá postava a každého herce to musí bavit. Naučí se tak mnohem více, než když tam jen leží. Je to vlastně taková počítačová hra v reálu," řekla Tauchmannová.

Vzhledem k tomu, že námět scénáře popisoval dvě reálné situace, u nichž v minulosti záchranáři zasahovali, rozdělili i cvičení na dvě části. „Jako první objevili záchranáři skupinu mladých feťáků. Při jejich záchraně se zjistilo, že v té samé štole jsou za závalem čtyři amatérští jeskyňáři," popsal Záhora.

Zatímco se ke skupince narkomanů přistupovalo z hlavní chodby štoly, ke speleologům museli všichni slaňovat z druhé strany štoly.

Během cvičení bylo ve štole celkem dvanáct obětí, z toho pět jich při výbuchu zemřelo. Ostatní byly zraněny těžce otevřené zlomeniny, popáleniny a poranění hrudníku.