Oproti stejnému období loňského roku je tento počet o deset nehod nižší. Stoupl ale počet úmrtí. Vloni policisté zaznamenali tři mrtvé chodce, letos již čtyři. Statistika těžce a lehce zraněných mluví jasně. Situace v roce 2013 byla na Liberecku horší. Tehdy se zranilo osmačtyřicet lidí oproti letošním čtyřiceti. K nehodám ale nedochází jen v místech mimo přechody pro chodce, ale i přímo na nich. Jen letos policisté vyšetřovali dvanáct takových případů. Vloni jich přitom bylo devatenáct.

Prevence je nutná

Dopravní nehodovost s účastí nejen chodců, ale i cyklistů výrazně ovlivňuje i počasí, které zrovna panuje. Zejména nyní, na podzim, kdy se často střídá déšť s mlhou a brzy se stmívá.

Podle mluvčí krajské policie Jany Světlé jsou přitom chodci a cyklisté stejnými účastníky silničního provozu, jako řidiči aut či motorek. „Při snížené viditelnosti bezpečnost cyklistů i chodců zvyšují reflexní doplňky a světlé oblečení. Vidět a být viděn je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě," uvedla.

Policisté proto v úterý uspořádali na třech místech v Liberci dopravně preventivní akci „Buďte vidět, přežijete", v rámci které rozdávali bezpečnostními prvky nedostatečně vybaveným chodcům a cyklistovi reflexní doplňky.

„Jednalo se o různé pásky, přívěšky, samolepky a nažehlovačky. Kromě toho je ale policisté upozorňovali na důležitost jejich zviditelnění v silničním provozu," uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

S kontrolou dopravních policistů se tak během tříhodinové akce setkalo na šedesát chodců a jeden cyklista. Policisté nad nimi dohlíželi nejen v Nákladní a Fügnerově ulici, ale také mezi divadlem a radnicí v horním centru města.

„Ohlasy na akci byly velmi kladné a akcí podobného charakteru by cyklisté a chodci uvítali do budoucna více. Někteří z dotazovaných sdělili i své obavy o svoje zdraví a život při pohybu na silnicích. Zejména rodiče malých dětí uvítali reflexní prvky, které bezprostředně po jejich obdržení umístili dětem na batohy či oblečení a nebo na dětské kočárky," doplnila Šrýtrová.

Podle ní byla akce velmi přínosná. Policisté totiž narazili na spoustu lidí, kteří se po silnicích pohybovali ve velmi tmavém oblečení, čímž se pro řidiče ve večerních hodinách stali hůře viditelnými. Reflexní prvky, které tak od dvojice dopravních policistů dostali, uvítali. A není divu, reflexní materiál je totiž v nočních hodinách vidět na desetkrát větší vzdálenost než tmavé oblečení.

To měl na sobě i muž, kterého tento měsíc u Bílého Kostela nad Nisou srazila Škoda Felicia. Chodec pohybující se v jízdní dráze auta následkům zranění na místě podlehl. „Řidič neměl téměř žádnou šanci střetu zabránit, muže spatřil na velmi krátkou vzdálenost," upřesnila Šrýtrová.