„K většině krádeží došlo během denní doby, a to na různých místech města Liberce. Převážná část se jich stala přímo v centru města,“ upozornila preventistka liberecké policie Vladimíra Vránová.

V ulici Klášterní vnikl zatím neznámý pachatel do osobního vozidla značky Ford Mondeo, odkud si odnesl věci za jedenáct tisíc korun. Z auta zmizelo autorádio Panasonic, auto-trafo na regulaci napětí a brašna s povinnou výbavou a drobným nářadím.

Další vozidlo, tentokrát Renault Kangoo, napadli zloději v Rumunské ulici. Zde majitel vozidla přišel hned o dva mobilní telefony a peněženku i s platební kartou.

„Poklidný den nebyl ani v městské části Liberci 7. Na parkovišti u hotelu Arena v ulici Jeronýmova došlo k vloupání do vozidla Ford Fiesta. Odcizen byl příruční kufřík, plyšové hračky a z předního okénka přenosná satelitní navigace,“ uvedla další z úterních případů Vladimíra Vránová.

V Nitranské ulici, na parkovišti před autobazarem řešili policisté vloupání do vozidla Fiat Ducato a o kousek dál, na třídě Dr. M. Horákové, před penzionem vniknutí do vozidla Citroen Xsara Picaso. V prvním případě způsobil zloděj majiteli škodu za minimálně čtyři tisíce a ve druhém případě se škoda vyšplhala dokonce na částku deset tisíc.

Rovněž v samotném centru města, ale v ulici Orlí, dal zlodějům příležitost majitel Opelu Vivaro. „Své vozidlo při odchodu nezamkl a na předním sedadle ponechal ležet hned tři peněženky s desetitisícovou hotovostí, osobními doklady a platebními kartami,“ popsala nezodpovědné řidičovo jednání Vladimíra Vránová.

Nejen o doklady, ale rovnou i o celé vozidlo přišel ve Filbichově ulici majitel vozidla Škoda Octavia combi. Během dvou hodin jej neznámý pachatel připravil o vozidlo v hodnotě 300 tisíc korun. „Policisté provádějí šetření k daným případům a po pachatelích i odcizených věcech usilovně pátrají,“ dodala Vladimíra Vránová.

Krádeže vozidel je jev kriminality, se kterým se již delší dobu Policie ČR na Liberecku potýká. Po čtyřleté klesající tendenci přišel v loňském roce v regionu opět nárůst počtu zmizelých vozidel.

V roce 2007 ukradli zloději na Liberecku celkem 619 aut, přičemž nejčastěji mizely vozy značek Škoda Felicia a Octavia, VW, Seat a Audi. Z užitkových vozů si pak zloději nejvíce oblíbili Peugeot Boxer, Fiat Ducato a Ford Tranzit.

„Z analýzy této trestné činnosti za rok 2007 vyplývá, že největší četnost krádeží byla zaznamenána v páteční dny. Bylo jich celkem 104. S počtem 92 krádeží následuje úterý a poté pondělí, kdy bylo na Liberecku v roce 2007 odcizeno 87 vozů,“ uvedla již dříve liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

O své vozy by se měli obávat hlavně návštěvníci Skiareálu Ještěd, protože nejvíce aut zmizelo z parkoviště Pod lanovkou a Na výpřeži.
Ve střehu by měli být i obyvatelé největšího libereckého sídliště v Rochlici.

Tato plocha patří rovněž mezi oblíbené lokality zlodějů aut, společně se sídlištěm na Kunratické. Ani při nákupu v libereckých obchodních centrech si nemůžou být zákazníci jisti, že po návratu na parkoviště naleznou svůj vůz na svém místě. Často přitom stačí zlodějům jen chvilka nepřítomnosti majitele auta.