„V pátek odjelo 21 policistů, na sobotu se plánuje odjezd dalších 43 z Libereckého kraje," řekla Deníku mluvčí krajské policie v Liberci Ivana Baláková. Jak upřesnila, posily budou proudit do Ústeckého kraje i v příštích dnech, kdy by jich měly odcestovat asi tři desítky.

Zasahujícím policistům přidělí úkoly krajské policejní ředitelství v Ústí nad Labem. „Zaměříme se na dodržování veřejného pořádku, aby nebyly vykrádány objekty, anebo na koordinaci dopravy," popsala Baláková. S jejich nasazením se počítá minimálně do středy.

Kromě policistů zamířili do povodňových oblastí po profesionálních hasičích i ti dobrovolní, kteří jsou zřizováni obcemi a městy. Do Černošic u Prahy například vyjelo 24 hasičů z libereckých Karlinek a Růžodolu. „Až do neděle budou pomáhat se vším, co bude potřeba, hlavně s odklízením nepořádku," uvedla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Liberecký magistrát se v souvislosti s vysláním dobrovolných hasičů obrátil i na libereckou záchrannou službu, aby poskytla logistické zázemí vyslaným Hasičům. „Vyčlenil jsem pro ně jednoho krizového pracovníka a vybavili jsme je elektrocentrálou, dvěma halogenovými světly a jedním stanem," potvrdil Deníku ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Potřeba pomoci postiženým povodní stále stoupá. Na profesionální hasiče se obracejí příslušníci dobrovolných jednotek, kteří by nejraději ihned vyrazili do terénu. Hasiči jsou tak doslova bombardováni dotazy.

„Všichni si musíme uvědomit, že povodně v jiných krajích jsou zcela odlišného rázu, než jsme zažili u nás. Blesková povodeň, která zasáhla Liberecký kraj, měla rychlý nástup a stejně rychle voda opadla. Situace v dalších krajích je však jiná a s likvidačními pracemi bude třeba vyčkat do opadnutí hladin vodních toků," vysvětlil náměstek libereckého ředitele Jaroslav Vízner.

I profesionální hasiči, kteří vyjeli k Mělníku, tak učinili až poté, co je vyzvalo generální ředitelství hasičů, které celou pomoc koordinuje. Důvodem je podle Víznera fakt, že by pak mohlo být na některých místech zbytečně mnoho posil a jinde by chyběly.