„Před příchodem větru preventivně zajistěte okna a dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty, jako například květináče a zahradní nábytek, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí,“ upozorňuje mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.
Ostré předměty mohou být smrtící
Lidé by si měli především dávat pozor na skleněné výplně, volně ležící plechy nebo jiné pevné a ostré předměty, ze kterých se za silného větru stávají smrtící zbraně. „Důležité je najít si vhodný úkryt, který mohou poskytnout budovy s nenarušenou statikou,“ dodala Michalíčková s tím, že by lidé za silného větru neměli jezdit autem a schovávat se pod stromy nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny.
Padající větve zabily dva lidi
Za poslední měsíc vyhasly na území Libereckého kraje za silného větru již dva lidské životy. Jednu oběť si koncem července vyžádala silná vichřice v Hrádku nad Nisou, kde spadla větev na pětasedmdesátiletou ženu.
„Větev ženu zasáhla a celou ji skryla. Dobrovolní hasiči z Hrádku nad Nisou objevili její tělo při rozřezávání a odstraňování větve. Snažili se ženě poskytnout předlékařskou pomoc, ale brzy přivolaný lékař konstatoval její smrt,“ sdělila Deníku již dříve mluvčí krajských hasičů.
Vichřice napáchala milionové škody
Druhou lidskou oběť si po týdnu vyžádala silná bouře, která se Libereckým krajem přehnala ve čtvrtek 23. července. Po několika dnech podlehl svým zraněním chlapec, na kterého v osudný den spadl nedaleko Stvolínek strom, když se snažil utéct před bouřkou. Kolem místa tragédie tehdy silný vítr vyvrátil asi deset vzrostlých stromů.
Hoch z dětského tábora v Malém Boru utrpěl velmi těžké poranění hlavy, se kterým byl okamžitě vrtulníkem záchranné služby přepraven do Krajské nemocnice v Liberci. O chlapcův život bojovali lékaři z anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice celý týden. Po několikaminutové vichřici, která se koncem července prohnala nad celou republikou, zůstalo v kraji několik zraněných a nemalé škody na majetku.