Nehody, při kterých hraje roli alkohol, jsou časté. Méně časté ale je, aby řidič nezapíral a rovnou přiznal, kolik vypil. To se stalo v úterý v jednu hodinu ráno. U obce Žďárek na silnici R35 z Liberce na Turnov boural šestatřicetiletý muž z Jablonce nad Nisou. V levotočivé zatáčce, kde je provoz sveden do jednoho pruhu, nezvládl kvůli svému stavu a také stavu vozovky auto a vjel do protisměru. Tam ale jel nákladní vůz, do kterého řidič vrazil. Náraz jeho auto odhodil na svodidla, kde se konečně zastavilo.

Při nehodě ke zranění nedošlo. Řidič nadýchal 1,78 promile alkoholu. „Muž přiznal, že si před jízdou dopřál pět jedenáctistupňových piv. Na místě nehody tak přišel o svůj řidičský průkaz a navíc je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což může být potrestán odnětím svobody v trvání až tři roky,“ uvedla k případu tisková mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Nejspíš o pivo méně si dal cyklista, který v pondělí v osm večer projížděl Masarykovou ulicí v Českém Dubu. Ani ten jízdu na kole nezvládl a narazil do stojícího auta. „Cyklista po střetu s vozidlem přelétl přes auto na komunikaci a utrpěl lehké zranění,“ popsala lehce komickou nehodu Knopová.

Čtyřiadvacetiletý mladík posléze nadýchal 1,49 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že ani cyklisté nemohou jezdit pod vlivem alkoholu, ale nemohou přijít o řidičský průkaz, čeká na něj tučná pokuta. „Ve správním řízení může zaplatit až padesát tisíc a náklady na své ošetření bude nucen také platit ze svého,“ vysvětlila mluvčí.

Přes čtyři promile

Rekordmanem posledních dní je ale devětatřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili v Poniklé na Semilsku. Jedenáctek musel vypít přibližně dvanáct, protože nadýchal přes čtyři promile alkoholu, konkrétně 4,14. Pak sedl do auta, ale jeho jízda skončila předvídatelně, své auto napasoval na žulový sloupek, kde jej našli policisté. „Navíc řidič u sebe neměl řidičské oprávnění a doklady od vozidla. Muž je tak podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedla semilská policejní mluvčí Soňa Šídová.