„Zábradlí má stejnou teplotu jako okolí, to znamená, že když mrzne, je i jeho teplota pod nulou. Kov je navíc dobrým vodičem tepla, takže poměrně rychle odvede teplo z povrchu jazyka a sliny mezi jazykem a kovem jednoduše zmrznou. Jazyk se tedy „přilepí" na kov. Kdybychom olízli stejně zmrzlé dřevo nebo plast, jazyk by k němu nepřimrzl, neboť se jedná o špatné vodiče tepla, které z jazyka teplo neodvedou," vysvětlil profesor Vladislav Navrátil, vedoucí katedry fyziky při pedagogické fakultě Masarykovy university.

Blíží se svátky a v tento čas se slavné snímky jako Obecná škola často v televizi objevují. Je tedy více jak pravděpodobné, že děti budou zkoušet olizovat zábradlí, protože se to prostě nesmí.

„Touha po zakázaném ovoci je odlišná v různých životních obdobích. V dětství a dospívání je to naprosto normální a přirozené. Mládež se chce nějakým způsobem vůči okolí vymezit a najít své já. Testuje, co dokáže, aniž by se přitom zranila. Zkouší své možnosti, což se jí v těch krajních případech může stát i osudné. Má zkrátka tendenci překračovat hranice, které jim dospělí dávají," uvedla psycholožka Jana Mlynařová.

O tom, že to děti opravdu zkouší, svědčí i zkušenosti učitelů.

„Vždycky, když napadne sníh a mrzne, a jdeme s dětmi ven, objeví se minimálně dva vejlupci, kteří si vzpomenou na film Obecná škola a chtějí olizovat zábradlí. Jednou se mi i stalo, že dva žáci zábradlí opravdu olízli a přilepili se. Naštěstí to nebylo nic hrozného a krve moc také nebylo, ale už bych to nikdy nechtěla zažít. A myslím, že zmínění žáci také ne," vzpomíná Lenka Kůrková, učitelka na základní škole.

Když už se ale dostanete do situace, kdy se děti snaží napodobovat scénu z Obecné školy, rozhodně nepanikařte.

„Ve chvíli, kdy se přilepíte, začnete přirozeně vyšilovat. Člověk reaguje tak, že se snaží rychle se odtrhnout. To je ale to nejhorší, co může udělat. Při rychlém odlepení od kovu si totiž utrhnete i kus jazyka, případně i rtu. Nejlepší je se odlepovat pomaličku a polévat přilepené místo horkou vodou," radí zdravotnice Jana Sudová.

Olizování zábradlí není zábava, jak by se v prvním okamžiku mohlo některým zdát. Kromě poraněného rtu a jazyka si můžeme způsobit i například omrzliny. Jejich následky si pak můžeme nosit po zbytek našeho života.