Idylka na břehu rybníka v krásný letní den se může jednoduše změnit v nepříjemný úprk do nemocnice. I u vody platí jistá pravidla, která se zajisté vyplatí dodržovat. Šestnáctiletý Ondřej Suk ze Semil se svěřil se zkušeností, kvůli které se přesvědčil o tom, že být u vody opatrný je skutečně důležité.

„Jednou jsme byli s ostatními kamarády stejného věku u rybníka a na břehu s dalšíma klukama a holkama. Běžel jsem po kluzkém okraji a noha se mi zaklínila do rozmáčeného bahna. Chtěl jsem běžet dál, ale jak jsem škubl nohou, vymknul jsem si ošklivě kotník a pak jsem se musel šest týdnů belhat se sádrou až po koleno, “ vyprávěl Ondra.

Mezi nejnebezpečnější chyby při koupání v rybnících patří také skákání do neznámých vod. Při skoku po hlavě pak může člověk narazit na dno podstatně dříve, než si může myslet.

Koupání po jídle? Hrozí i infarkt

Nebezpečné je pak také skákat do vody, cítí–li se člověk přehřátý anebo je zrovna po jídle. Při takovém skoku může dojít i k zástavě srdce či šoku celého organismu. A co na to plavčík? Zeptali jsme se Jakuba Pilaře, třiadvacetiletého studenta, který si vloni přivydělával na libereckém koupališti Sluníčko. Jakub upozorňuje na to, že nejdůležitějším pravidlem u vody je brát ohled jeden na druhého. Na koupalištích je pak velice podstatné akceptovat rozdělení bazénů na ty pro plavce a pro neplavce. Dále by pak lidé neměli běhat po mokrých ochozech.

„Na koupališti jsem se setkal především s lehkými zraněními, které si však lidé většinou přivodili kvůli tomu, že nedodržovali řád koupaliště. Kolegyně pak jednou dokonce musela volat na policii, protože několik opilců dělalo v okolí bazénu nepořádek,“ popsal svou zkušenost bývalý plavčík Jakub Pilař. Podle něj byl asi nejzávažnější případ, když jeden z mladíků běžel po okraji bazénu, uklouzl, a po nárazu hlavou o zem si přivodil otřes mozku.

V liberecké nemocnici v minulém roce lékaři ošetřili několik zranění, která si lidé přivodili na koupališti či jinde u vody. „Ve většině takových případů se však jedná jen o méně závažná zranění typu vyvrknutý kotník, naraženina nebo sedřená kůže. Málokdy se pak stává, že by záchranáři od vody dovezli někoho s třeba například zlomenou nohou nebo rukou,“ poznamenala Johana Mašková z tiskového oddělení Krajské nemocnice Liberec.