Jeden motorkář plazící se několik set metrů pro pomoc, další po pádu letí vrtulníkem s těžkým zraněním do nemocnice. Tragické nehody jezdců na motocyklech jsou časté i na Liberecku. Společnost Besip na ně nyní cílí svou kampaň Nemyslíš – zaplatíš.

„Kampaní se snažíme zvýšit jejich povědomí o bezpečném ovládání silných strojů, poskytování první pomoci a v neposlední řadě o riziku spojeném s požitím alkoholu a návykových látek před jízdou,“ vysvětlila vedoucí společnosti Kateřina Budínová.

Například začátkem minulého týdne se během pár hodin sešlo několik nehod motorkářů, při kterých byl potřeba zásah vrtulníku. „Jeden z motorkářů havaroval na odlehlém místě, kde nebyl ani telefonní signál,“ popisuje jednu z nehod lékařský náměstek liberecké záchranky Jan Lejsek. „S nehybnými končetinami se plazil pro pomoc několik set metrů, kde vytočil číslo kamaráda. Nakonec se ho ve spolupráci s policisty podařilo najít,“ uvedl Lejsek těžko uvěřitelný případ, který se stal na Českolipsku u Hradčan. Prakticky ve stejnou chvíli se stala nehoda i u Dubé. Motorkář nejspíš vjel do protisměru a tam se střetl se dvěma auty. Náraz nepřežil. A další nepříjemná nehoda se odehrála na silnici číslo 13 v Bílém Kostele. Jezdec na motorce nezvládl svůj silný stroj, vjel na krajnici a z motorky spadl. Musel pro něj přiletět vrtulník.

Besip se nyní počet takto hrozivých nehod snaží snížit. Během prázdnin jeho zástupci objeli největší motorkářské srazy. „Jsme přesvědčeni, že letní kampaň zaměřená na motorkáře pomůže snížit jejich hrozivě vysokou nehodovost,“ řekla Budínová.

Besip na podporu své kampaně sehnal i motocyklového závodníka Karla Abrahama. „Sebelepší pilot může udělat při jízdě na hraně chybu. Sám na motorce v provozu jezdím, ale nikdy neriskuji,“ řekl Besipu.