V Libereckém kraji se v loňském roce stalo 3864 dopravních nehod. Těžce se při nich zranilo 137 lidí, 1075 utrpělo lehké zranění. Havárie si vyžádaly životy pěti lidí, kteří jeli na kole, a tří motocyklistů.

„Problémovou skupinou jsou určitě senioři, ať už jako chodci, či řidiči motorových vozidel,“ informoval krajský koordinátor bezpečnosti silničního provozu Jan Polák. Příkladem je podle něj nehoda, která se stala v únoru u obce Rádlo na Jablonecku. Pětašedesátiletý řidič vjel na železniční přejezd přímo před rychlík. Nehoda stála život jeho i spolujezdkyni.

Lidé loni při haváriích umírali i ve Velkých Hamrech a v Držkově na Jablonecku, v obci Bílá na Liberecku, ve Stráži nad Nisou, v Kunraticích u Cvikova v okrese Česká Lípa nebo v Sedmihorkách nedaleko Turnova.

Lepší vozidla

Například v okrese Česká Lípa archivují statistiky dopravních nehod od roku 1964, kdy při haváriích zahynulo lidí šest. Loni jich bylo ještě o dva méně, číslo je tak nejnižší za posledních 46 let. „Podle dopravních policistů má velký vliv na následky nehodovosti postupná obměna starších vozidel za vozidla nová a bezpečnější,“ uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Vliv podle ní mají i kampaně v médiích.

Několik projektů připravil i Liberecký kraj. Zaměřují se především na nejmladší účastníky silničního provozu. „Děti, na které se zaměřujeme, se již pohybují nebo se brzy začnou sami pohybovat v dopravním prostředí jako chodci, cyklisté či mladí motocyklisté. Sem věnujeme velkou pozornost. Snažíme se témata bezpečnosti dostat více do škol,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Podle něj kraj pořádá programy pro základní školy.

Další ohroženou skupinou jsou mladí či začínající řidiči. Právě ti si mohou na autodromu v Sosnové vyzkoušet různé situace. „Obsahem takového kurzu pro začínající řidiče je například nácvik brzdění, vyhýbacího manévru, držení ideální stopy a řada dalších věcí,“ upřesnil Pavel Dušánek z Autodromu.

Meziročně vyšší počet mrtvých i vážně zraněných si naopak vyžádaly havárie v okrese Liberec. Loni při nich zahynulo osm lidí, o jednoho více než v roce 2009. Těžkých úrazů liberečtí policisté zaznamenali 70, proti předloňskému roku o sedm víc. V celé zemi loni zemřelo na silnicích 753 osob. Počet obětí nehod je o deset procent nižší než v roce 2009 a nejnižší za posledních 20 let.

NEHODY

Počet nehod 3864
Mrtví 18
Těžce zranění 137
Lehce zranění 1075

s využitím ČTK