České sjezdovky jsou tak plné opilých lyžařů, kteří mají sjezdovky spojené s kapkou něčeho ostřejšího.
Pět lidí ze šesti při lyžování pije
Podle průzkumu pojišťovny Direct dokonce při lyžování popijí pět lidí ze šesti. „Málokdo si uvědomuje, že alkohol prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a vede ke ztrátě kritického úsudku. Podnapilý lyžař tak ohrožuje nejen sám sebe, ale také ostatní lyžaře,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Kateřina Krásová.
Pravomoci kontrolovat lyžaře nemá ani horská služba. Její členové tak mohou lidi před účinky alkoholu na lyžích varovat. „Osobně jako horal a lyžař chápu, že si někdo dá svařák či grog, to k lyžím v podstatě patří. Záleží ale na každém, aby znal míru a zároveň dbal všech zásad pohybu, ať na sjezdových tratích nebo při turistice,“ řekl náčelník Horské služby Jiří Brožek.
Příklad bychom si podle Krásové měli vzít v zahraničí. „Například v Itálii střety a zranění na sjezdovkách řeší policie, která vliv alkoholu zkoumá a hraje roli při případném pojistném plnění,“ vysvětluje.
Jenže podle průzkumu pojišťovny si každý sedmý lyžař myslí, že u něj zbytkový alkohol nehraje žádnou roli.Nejoblíbenějším nápojem s alkoholem je pro české lyžaře svařák.
Na sjezdovkách v Libereckém kraji se za prvních deset dní roku zranilo už 32 lidí. Nejčastěji jde o mladé lyžaře, kolem třinácti let a také lyžaře středního věku. Nejvíce trpí kosti. „Většinou jde o zlomeniny nohou, rukou, zápěstí, ale také otřesy mozku a pohmožděniny,“ vypočítala mluvčí liberecké záchranky Lenka Markovičová. Zraněné pak ze sjezdovek sanitky odvezly do nemocnic.
Nejčerstvějším případem je pád a následné zranění třináctiletého chlapce, který lyžoval ve středu dopoledne v Albrechticích v Jizerských horách. „Se zlomeninou klíční kosti ho záchranáři převezli k ošetření na chirurgii do nemocnice v Jablonci nad Nisou,“ dodala mluvčí.
Pijete alkohol?
* Čím rychleji pijete, tím rychleji roste koncentrace alkoholu v krvi * Když se večer opijete, nechoďte ráno rovnou na svah * Dávejte pozor, co jíte. Vydatné jídlo odbourání alkoholu zpomalí, ne naopak * Nemyslete si, že „vám čerstvý vzduch vyčistí hlavu“ nevyčistí. Nízké teploty nemají na absorpci alkoholu vůbec žádný vliv * Pořiďte si kapesní alkohol tester, budete přesně vědět, kdy můžete na svah
Zdroj: Direct