Asi nejtragičtější nehoda se odehrála na Boží hod před půl jednou odpolední na silnici I/13 poblíž Bílého Kostela nad Nisou. Příčinou byl zřejmě rozhoupaný přívěsný vozík za jeepem jedoucím ve směru na Rynoltice. „Řidič se asi snažil udržet vozidlo na silnici, dostal se ale do protisměru, kde v tu chvíli jel řidič v jiném osobním voze. I přesto, že se mu snažil vyhnout, částečně zavadil o přívěsný vozík jeepu,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Jeep, v němž v tu dobu cestovali dva dospělí a tři děti, se tak dostal mimo silnici do stráně a následně skončil převrácený zpátky na silnici.

ZASAHOVAL VRTULNÍK

Řidič jeepu nehodu nepřežil, spolujezdkyně putovala s lehkým zraněním na liberecké traumacentrum. Záchranáři vyprostili i tři malé děti. „Jedno jsme se středně těžkým poraněním transportovali vrtulníkem na traumacentrum pražské nemocnice, další bylo odvezeno s lehkým zraněním do nemocnice v Liberci. Poslední z dětí nebylo viditelně zraněno, ale i přesto jsme ho z preventivních důvodů převezli taktéž do liberecké nemocnice na pozorování,“ popsal mluvčí záchranářů Michael Georgiev.

Přesnou příčinou nehody se nyní zabývají kriminalisté, kteří u řidiče nařídili soudní pitvu. Hlavní tah z Liberce na Českolipsko byl kvůli nehodě během úterního odpoledne zcela uzavřený. Další nehoda se stala přímo na Štědrý den. „Řidička, která jela od Hamru na Jezeře směrem na Stráž pod Ralskem, vyjela ze silnice mimo vozovku, kde se s autem převrátila a zůstala pod ním zaklíněná,“ popsala Suchánková. Šedesátileté ženě už záchranáři nemohli pomoci.

Třetí život v kraji vyhasl už v neděli odpoledne, a to na Semilsku v obci Slaná. Devětaosmdesátiletý řidič tam se svým autem vyjel ze silnice a narazil do betonového propustku. „Veškeré okolností této tragické události i nadále šetří policisté,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Sochorová, podle které i v tomto případě byla u řidiče automobilu nařízena soudní pitva.

Policisté zasahovali také u několika dalších, méně tragických nehod. Jen na Štědrý den jich bylo celkem třináct, na Boží hod pak ještě o jednu více. „Nejčastějšími příčinami byla nepřiměřená rychlost a nesprávný způsob jízdy,“ dodala policejní mluvčí.

Liberečtí policisté se ale během vánočních svátků zabývali i dalšími oznámeními, bylo jich v řádu stovek. „Oznámení byla různá. Kromě dopravních nehod hlásili lidé také různá vloupání do aut a objektů i přestupková jednání, zejména rušení nočního klidu či napadání v rodinách, ať už slovní, tak bohužel i fyzické, dále napadání v restauracích či barech. Rovněž upozorňovali na podnapilé osoby ležící venku,“ vyjmenovala Vlasta Suchánková z krajského policejního ředitelství.