Zatímco v roce 2007 vyhasl na silnicích v libereckém okrese život deseti lidí, v loňském roce jich zemřelo následkem dopravních nehod celkem šestnáct. Pět z nich nepřežilo silniční kolizi během dvou posledních měsíců v roce. Nejtragičtější byl listopad, kdy se v policejní statistice objevili čtyři mrtví. Poslední loňská smrtelná nehoda se stala 19. prosince kolem sedmé hodiny ranní na Letné ulici v Pavlovicích.

„Dvaatřicetiletá žena se nevěnovala plně řízení a srazila šestašedesátiletého muže, který přecházel silnici mimo vyznačený přechod pro chodce,“ vylíčil tehdy pro Deník nehodu Martin Valdman z liberecké policie. Mezi účastníky nehod, kteří kolizi nepřežili, byli loni také dva cyklisté. V roce 2007 zemřel při dopravní nehodě na silnicích Liberecka jeden cyklista.

I přesto, že celkový počet dopravních kolizí se loni snížil na 2962 oproti předloňským 3329 nehodám, narostl v meziročních statistikách kromě počtu úmrtí také počet zranění, a to z 68 na 77 v případě těžkých zranění a z 289 na 304 v případě zranění lehkých. Určitým pozitivem může být alespoň to, že oproti roku 2007 loni ubyl počet dopravních nehod s alkoholem u viníka. Takových případů eviduje liberecký dopravní inspektorát za loňský rok 129, předloni jich bylo o deset více.

Co se týče hlavních příčin dopravních nehod, ty zůstávají ve zhruba stále stejném poměru. „Nejvíce dopravních kolizí v loňském roce zapříčinil způsob jízdy, a to 1495. Dalšími příčinami byla v 704 případech nepřiměřená rychlost, v 539 případech nedání přednosti v jízdě a ve 28 případech předjíždění,“ konstatoval Miroslav Valášek, vedoucí libereckého dopravního inspektorátu.