Podle policejní preventistky z policejního prezidia Veroniky Benediktové za sebou havárie v severočeské oblasti za prvních sedm měsíců letošního roku zanechaly osmapadesát mrtvých. S tímto číslem se podle policejní statistiky řadí severočeská oblast shodně se západními Čechami na pomyslnou čtvrtou a pátou příčku, kde se od začátku roku při nehodách nejvíce umíralo.

Kamion vláčel desítky metrů tělo cyklisty

Jedna z nejtragičtějších kolizí za posledních sedm měsíců na území severních čech se odehrála v Oldřichově v Hájích na Liberecku. „Zhruba šedesátiletého cyklistu srazil začátkem srpna řidič kamionu, který se rozjížděl, a tělo muže i s kolem za sebou vláčel stovku metrů, než zjistil, co se stalo,“ uvedla pro Deník mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

„Byl to hrozný pohled na to bezvládné tělo, které přívěs náklaďáku táhl desítky metrů za sebou,“ popsal Deníku tuto tragickou událost jeden ze svědků. „Jen jsem viděl to tělo, jak leželo na zemi bez hlavy,“ dodal. U řidiče kamionu policisté dechovou zkouškou vyloučili požití alkoholu. V tomto případu stále nepadlo obvinění, jen řidič kamionu je podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví.

Na území celé České republiky ve srovnání s loňským rokem počet dopravních nehod rapidně poklesl, a to o více než padesát procent. Počet havárií za prvních sedm měsíců letošního roku je vůbec nejnižší od roku 1990. Pokles počtu nehod lze přisoudit především legislativní změně, protože od 1. ledna letošního roku se změnila „hranice“ povinná pro hlášení nehody policii z původních 50 tisíc korun až na sto tisíc korun.

Na vině je nejčastěji nesprávný způsob jízdy

Nejčastější hlavní příčinou nehod je stále nesprávný způsob jízdy, na který připadá 56 procent kolizí řidičů motorových vozidel. Další bezmála čtvrtinu nehod řidiči zavinili nepřiměřenou rychlostí jízdy a přes sedmnáct procent připadá na nedání přednosti v jízdě.

Pod vlivem alkoholu Policie ČR v období od ledna do července letošního roku eviduje 3 225 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, při kterých eviduje 38 usmrcených a dalších 1 483 zraněných osob. Oproti loňskému období je počet evidovaných nehod nižší o 956 .