„Motorkář v levotočivé zatáčce pravděpodobně vlivem vysoké rychlosti nezvládl řízení své motorky, vyjel mimo silnici a narazil do svodidel," informovala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Záchranná služba dostala hlášení o zlomené končetině. V době volání na tísňovou linku byl motorkář ještě při vědomí. „Když ale záchranáři na místo srážky přijeli, zraněný muž již vědomí ztrácel," informoval ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Záchranáři u muže zajistili dýchací cesty a ve spolupráci s hasiči zahájili resuscitaci. I přes její včasné zahájení muž vážným zraněním hrudníku a břicha podlehl. „U nehody zasahovali profesionální hasiči z Tanvaldu a dvě jednotky dobrovolných hasičů," informovala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Letečtí záchranáři pomáhali u sousedů

Tragická nehoda u Harrachova byla během víkendu třetí nehodou motorkáře, u které zasahovali záchranáři. V tu samou neděli pomáhali po půl jedné odpoledne i u těžké nehody motorkáře v sousedním kraji na Mladoboleslavsku. „Devětatřicetiletý motorkář tu u Dalešic narazil do stromu," sdělil mluvčí mladoboleslavské policie David Schön.

Nehoda se stala ve chvíli, kdy se místem od jiného zásahu vracela posádka středočeské záchranky. Ta začala zraněného muže ihned ošetřovat a s ohledem na mechanismus a závažnost poranění si na místo nehody vyžádala spolupráci libereckých leteckých záchranářů.

„Liberecká traumatologie je spádovou oblastní pro pacienty z Mladoboleslavska," vysvětlil důvod vzletu libereckého vrtulníku do sousedního kraje Mackovík. Motorkář skončil v nemocnici s podezřením na poranění páteře a zlomeninou nohy.

Motorkář se srazil se stromem

Štěstí v neštěstí měl devětatřicetiletý muž z Berounska, který se svou motorku havaroval v sobotu v půl druhé odpoledne na silnici třetí třídy mezi obcemi Zakšín a Tuhaň na Českolipsku.

„Motocyklista jel na silném stroji Suzuki GSF 1200 ve směru od Zakšína. Při projíždění komplikované pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil řidič motorky rychlost jízdy povaze silnice, zalekl se průběhu zatáčky a propadl panice," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Motorkář v důsledku paniky se svým strojem vyjel ze silnice, kde havaroval najetím do kamenného památníku a následně narazil do stromu.

„S poraněním klíční kosti a ramene jsme motorkáře převezli k dalšímu ošetření do českolipské nemocnice," uvedl Mackovík.

Negativní dechová zkouška vyloučila u řidiče požití alkoholu před jízdou. Způsobená škoda na motorce se vyšplhala na pětapadesát tisíc korun. U nehody kromě policistů a záchranářů zasahovali i dobrovolní a profesionální hasiči.

Vyjeli hasit chatku, hořelo ale auto

Hasiči však během víkendu nejezdili jen k nehodám, vysláni byli i k požáru. Lehkým zraněním řidiče skončil nedělní ranní požár automobilu Volkswagen Transportér T4 v zahrádkářské kolonii v Hrádku nad Nisou.

Hasiči původně vyjeli k požáru chatky. Až na místě zjistili, že nehoří chatka, ale dodávka. Vyhrát nad ohněm se před příjezdem hasičů pokoušel i sám řidič. Jeho snaha ale skončila lehkým zraněním. „Muž utrpěl drobné popáleniny na ruce, záchranáři ho chtěli převézt k dalšímu ošetření na chirurgii do liberecké nemocnice, muž to ale odmítl a zůstal na místě," uvedl Mackovík.

V době příjezdu třech jednotek hasičů byla již celá dodávka v plamenech.

„Hasiči v dýchací technice požár zlikvidovali pomocí dvou útočných proudů," upřesnila Štrauchová. Škodu na automobilu vyčíslil jeho majitel na sedmdesát tisíc korun.

Příčinou požáru byla pravděpodobně technická závada.