Turista skončil v liberecké nemocnici, není ale v ohrožení života. Ochránci přírody však upozorňují, že v současném téměř letním počasí nemusí být setkání s jedovatým hadem v Krkonoších ničím výjimečným, lidem proto radí opatrnost.

Mladý holandský turista se zřejmě pohyboval v místech dojezdu harrachovské letní dráhy, když jej zmije uštkla. Další turisté pak informovali Horskou službu. Ta na místo vyslala dvojici záchranářů, kteří zjistili, že se skutečně jednalo o hadí uštknutí.

„Takové zranění není u mladého a zdravého člověka smrtelně nebezpečné, ale mladík si stěžoval, že jej brní na těle a oblast brnění se rychle rozšiřuje,“ popsal Pavel Jirsa. Záchranáři mladíka převezli na harrachovský heliport, odkud jej vrtulník přepravil do Liberce. Skončil na jednotce intenzivní péče dětského oddělení. Mluvčí Krajské nemocnice Liberec Lukáš Gibiec řekl, že zmije chlapce kousla do prstu.

„Byl převezen do nemocnice na pozorování a není v ohrožení života,“ uvedl tiskový mluvčí. Ochránci přírody před zmijemi návštěvníky Krkonoš nyní varují.
V teplém počasí se hadi po zimě vyhřívají třeba na kamenech, a květen je navíc měsícem, kdy se páří. Zmije však přirozeně neútočí a uštkne jen v případě, jestliže je překvapena. Zmije vnímají otřesy půdy. Při pohybu v terénu se proto jako prevence doporučuje dupat, nechodit zbytečně mimo cesty a vyhýbat se kamenitým místům.