Při procházce v lese, při okopávání záhonků anebo v železném šrotu ve sběrně. Pozůstatky války a také sovětské okupace v Libereckém kraji stále přetrvávají i v podobě nálezů munice.
Vždy okamžitě volat policii
Naposledy musel pyrotechnik likvidovat protipancéřový granát na Semilsku. „Sedmapadesátiletý muž nalezl nevybuchlý granát ráže 8,8 centimetru v lese mezi Zálesní Lhotou a Dolní Brannou,“ uvedla mluvčí semilské policie Soňa Šídová.
Na místo okamžitě zavolal policii, s granátem nemanipuloval. A to je podle policie jediný správný postup. Policisté poté místo zajistí a zavolají pyrotechnika, který munici zlikviduje. „Stalo se nám, že muž vykopal na zahradě několik granátů. Ty pak vlastnoručně vyhrabal a osobním autem dovezl přes půl okresu až na zdejší policii. Naštěstí se nic nestalo a munice neexplodovala,“ řekla mluvčí českolipské policie, která se s případy nálezů munice setkává nejčastěji, Ivana Baláková.
Je to kvůli bývalému vojenskému prostoru Ralsko, které i dvacet let po opuštění vojáky stále vydává nové a nové poklady. „Lidé často ale podobné nálezy ani nenahlásí,“ dodala Baláková.
Nebezpečná munice pak může skončit i ve sběrně. Velmi překvapený byl i pracovník sběrny ve Stráži pod Ralskem, který ve šrotu nalezl sovětský minometný granát.
Překvapení při okopávání záhonku
Často lidé vykopou staré střelivo na zahrádce při okopávání záhonků. To se stalo i čtyřiašedesátileté ženě z Hrádku nad Nisou, která při zušlechťování záhonku vykopala nevybuchlý německý puškový granát. „Granát jí naštěstí neublížil. Na místo pak dorazil pyrotechnik, který nevybuchlý granát zajistil a odvezl k likvidaci,“ uvedla k případu liberecká tisková policejní mluvčí Ludmila Knopová.