„Konkrétně v areálu Ještěd je bezpečnost lyžařů nadprůměrná,“ zhodnotil René Mašín, velitel horské služby. „Problémem je ale to, že sjezdovky jsou zde poněkud úzké a dochází ke srážkám lyžařů. Svůj podíl na tom má samozřejmě i bezohledná jízda a neopatrnost některých méně zdatných lyžařů,“ doplnil. „Na posouzení každého lyžaře je pak to, jestli si vezme helmu nebo ne. Z hlediska bezpečnosti ji nelze než doporučit.“

Mezi lyžaři jezdí i strážníci

To potvrzuje i Jakub Čeřovský ze Ski areálu Ještěd. „Areál v minulých letech investoval hlavně do dopravních služeb, ale sjezdovky příliš nemodernizoval, takže jsou na několika místech úzké,“ popsal Čeřovský. „Nedávno jsme ale rozšířili sjezdovku číslo šest a do budoucna plánujeme udělat totéž i na sjezdovce k hlavní lanovce. Zatím ale narážíme na problémy s úředními povoleními,“ dodal.

S krádežemi ale podle něj v areálu problém není. „Výhodou je, že zde jsou v budovách velké prosklené plochy, takže i pokud si necháte lyže venku, stále na ně vidíte,“ vysvětlil. Bezpečnost v areálu zajišťuje Městská policie Liberec. Její mluvčí Daniela Bušková řekla: „Na Ještědu a v areálu Vesec působí přes zimu skihlídky městské policie na lyžích, v autech i pěšmo.

Spolupracujeme s vedením areálu a s horskou službou. Nezaznamenali jsme moc krádeží nebo vážných zranění. Šlo o vykloubení ramene, několik zlomenin.“ Strážníci například zajišťují odvoz domů pro děti, jejichž rodiče musí odvézt záchranka.

Skihlídky zavedla městská policie minulý rok jako pilotní projekt. Od ledna do března řešili strážníci 169 případů nevhodného chování na sjezdovce, což zahrnuje i bezohlednou jízdu. Asistovali u třinácti srážek lyžařů a třiceti osmi zranění. Dva přestupky týkající se volně pobíhajících psů vyřešili domluvou. Podobně postupovali i ve dvaceti případech přestupků proti veřejnému pořádku a čtyřikrát museli vyjíždět ke sportovcům, kteří se rozhodli zalyžovat si v noci.

Jak se tedy vyvarovat zbytečných komplikací a zdravotního rizika? „Bezpečnost v areálu upravuje provozovatel provozním řádem,“ uzavřela Daniela Bušková. „Nejlepším receptem na bezpečí je řídit se jím.“ Jakub Čeřovský má další doporučení. „Stane se, že lidé si přes rok koupí nové boty nebo vyjdou ze cviku,“ řekl. „Doporučuji tedy před návštěvou sjezdovky zajít do libovolného skiservisu, kde seřizují vázání a poradí.“