Lidí, podobných Martinovi, je mnoho. Jde o typický příklad člověka, který si bere život. „Je to spojeno i se současnou politicko– ekonomickou situací,“ vysvětluje primář liberecké psychiatrie Jaromír Hons. Podle něj takoví lidé nevidí žádné východisko do budoucnosti. „Přišli o všechno,“ dodává doktor.
Za posledních sedm měsíců si v Libereckém kraji vzalo život 35 lidí. Dalších 73 se o sebevraždu pokusilo. Převládají muži. „Je to asi tím, že muži volí takový přímočařejší postup,“ vysvětluje Hons.
Mezi způsoby vládne oběšení, následují různé prášky. „Tito lidé se chtějí opravdu zabít, pak jsou ale i sebevraždy demonstrativní,“ říká Hons. Tedy například činy dívek kolem sedmnácti let, s kterými se rozešel přítel. Tak se pořežou na zápěstí, aby na sebe strhli pozornost, pečovalo se o ně. „Ale zasahovali jsme i u dvanáctileté dívky. To nám přijde skutečně alarmující,“ dodává svou zkušenost ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík.
Ten cítil potřebu na toto téma upozornit. „Jsou dny, kdy řešíme klidně čtyři, pět pokusů sebevraždy. Vlastně za těch sedm měsíců dosahujeme takového počtu pokusů, jako v jiných oblastech země za celý rok,“ říká temnou statistiku.
Podle Honse se ale nedá určit přesná příčina počtu sebevražd. „Jde o to, že v těch statistikách jsou i ty demonstrativní, které ale skončí dokonanou sebevraždou. Navíc poté, co člověk život ukončí, se ta příčina, proč to udělal, zpětně nedá určit,“ vysvětluje. Některé faktory ale vyjmenoval. „Člověka hodně ovlivňuje prostředí. Tady na Liberecku je větší zima, víc prší. Oblast je více industrializovaná. To vše se k tomu musí připočíst,“ říká.
Záchranáři často řeší i případy takzvaných skokanů, tedy těch, co chtějí život ukončit skokem z výšky. „Myslím, že se nám nedávno takhle podařilo zachránit dva takové sebevrahy,“ vzpomíná Mackovík. Přístup k takovému člověku je podle něj velmi individuální. „Důležité je, s ním kontaktovat. Mluvit na něj,“ radí, jak se v případě setkání s takovým sebevrahem zachovat. „Je dobré nasměrovat ho do budoucnosti. Najít nějaké body, na kterých mu záleží,“ doplňuje Hons. Pak je důležité zavolat co nejdříve odbornou pomoc.
Sebevražd opravdu přibývá, i když neexistují žádné podrobné statistiky. Záchranáři si tak vytvořili statistiky své. Z nich vyplývá, že průměrný věk dokonané sebevraždy je 53,8 roku, u pokusu je to 37,9 let. Zabilo se 13 žen a 22 mužů, dobrovolně se pokusilo odejít 18 žen a 55 mužů.