Bezpečnost silničního provozu mapovala v třinácti krajských a 59 okresních městech naší republiky.
„Na místních komunikacích došlo sice k deseti vážným zraněním, nikdo však nebyl usmrcen. Oproti stejnému období loňského roku, kdy v Liberci následkem dopravní nehody zemřel jeden člověk a jedenáct jich bylo těžce zraněno, se jedná o mírné zlepšení," popsal Jan Marek z odboru komunikace České pojišťovny.
Mezi okresy vede Česká Lípa
Z okresních měst Libereckého kraje dopadla nejlépe Česká Lípa, která uzavírá první dvacítku nejbezpečnějších měst. Naopak nejnebezpečnějším okresním městem kraje jsou Semily.
V prvním pololetí loňského roku se řadily mezi jedenáct okresních měst s plným počtem bodů, nyní se však propadly až na 36. příčku.
Tabulka měst podle indexu bezpečnosti1. Karlovy Vary |
ČP Index bezpečnosti vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst. „Tento index vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných.
V případě, že v některých městech nedošlo během sledovaného období k žádné takovéto události, je těmto městům přidělována maximální hodnota indexu 9999," vysvětlil mluvčí.
Krajská a okresní města jsou podle něj hodnocena v samostatném pořadí.
Nejbezpečněji je v Karlových Varech
V prvním pololetí 2012 dosáhly nejvyšší hodnoty ČP Indexu Karlovy Vary. V tamějších ulicích byly vážně zraněny čtyři osoby, ale nikdo nebyl usmrcen. „Loňský absolutní vítěz, Plzeň, se výrazně propadla a letos zatím patří mezi tři nejnebezpečnější krajská města," upozornil Marek.
Zatímco v průběhu celého roku 2011 zde následkem dopravních nehod došlo k jednomu úmrtí a třem těžkým zraněním, během prvních šesti měsíců roku 2012 už policisté zaznamenali dvě úmrtí a také devatenáct těžce zraněných.
Celkově nejnebezpečnějším krajským městem prvního pololetí se staly České Budějovice. Na necelých sto tisíc obyvatel zde připadlo 24 vážných zranění a jedno úmrtí.
Počet mrtvých vzrostl v krajích
Zatímco celkový počet úmrtí na silnicích meziročně klesl, v ulicích krajských měst tomu bohužel bylo naopak. Za první pololetí letošního roku zde zemřelo celkem 41 osob, což je o sedm lidí více než ve stejném období loňského roku. K nejvíce úmrtím v silničním provozu došlo opět v Praze (14 smrtelných zranění) a Ostravě (13 smrtelných zranění).
V kategorii okresních měst se v prvním pololetí 2012 pyšní čistým štítem bez vážné dopravní nehody devět měst: Beroun, Nymburk, Domažlice, Cheb, Louny, Rychnov nad Kněžnou, Třebíč, Bruntál a Jeseník.
Jde však o meziroční pokles, protože ve stejném období loňského roku dosáhlo na plný počet bodů hned jedenáct okresních měst. Ani jedno z nich však bohužel v letošním pololetním žebříčku na prvních místech nefiguruje.
Okresní města méně usmrcených
Nejvíce si pohoršilo Uherské Hradiště, a to až na 54. místo. Velký pokrok v bezpečnosti silničního provozu naopak zaznamenaly především Domažlice, které v loňském prvním pololetí skončily s jedním úmrtím a dvěma těžkými zraněními na posledním místě.
Celkový počet usmrcených v ulicích okresních měst meziročně poklesl ze čtrnácti na dvanáct osob.