„Všichni jsme z toho zdrceni, prožili jsme strašnou noc. Nebyli bychom dnes schopni zajistit bezpečnost návštěvníků. Je to obrovská tragédie. Už jsem kondoloval rodičům chlapce, je mi jich strašně líto," řekl ředitel bazénu Jan Švec. Víc odmítl komentovat. Od pondělí přitom měla v bazénu začít pravidelná odstávka.

TRAGÉDIE SOBOTNÍHO ODPOLEDNE

Do bazénu se hoch vypravil v sobotu odpoledne. Když se nevrátil včas domů, rodina se ho vypravila do bazénu hledat. Společně s plavčíky pročesali celý prostor. Marně. Večer otec chlapce zalarmoval policii. Teprve s její pomocí bylo nalezeno tělo. „Policisté provedli důkladnou prohlídku celého areálu plaveckého bazénu, při které tělo nezletilého chlapce nalezli v odtokovém potrubí bazénu zvaného divoká řeka. Přivolaný lékař bohužel na místě konstatoval chlapcovu smrt," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

PŘÍČINU ŠETŘÍ POLICIE

Jak chlapec zemřel, má objasnit nařízená soudní pitva. Případ vyšetřují kriminalisté. Zatím není jasné, jak se tělo chlapce dostalo do odtokové roury, která je právě kvůli bezpečnosti návštěvníků kryta mřížkou. Další informace odmítla policie s ohledem na věk dítěte a pozůstalé sdělovat.

Tragédie v libereckém bazénu.Zdroj: Deník

FATÁLNÍ CHYBA

Podle specialistů na bazénovou techniku je případ záhadný. Technologie je podle nich velmi sofistikovaná, není jen tak možné, aby se běžný návštěvník do takových prostor dostal. „Nedovedu si vůbec představit, jak k něčemu takovému mohlo dojít. Ten systém je po technické stránce velmi dobře jištěný. Muselo dojít k nějaké fatální chybě. Buď musel někdo mřížku nechat otevřenou při vypouštění a zapomněl na ni, nebo selhala technika, ale určitě je to na šetření policie," uvedl oslovený odborník. Chlapce zřejmě vtáhlo výkonné čerpadlo. Ze zaměstnanců bazénu či servisních organizací není nikdo vzhledem k šetření policie oprávněn cokoliv sdělovat. Možnost, že svou práci zanedbali plavčíci, ředitel bazénu odmítl komentovat. „Moc se mi to nezdá, navíc je do „divoké řeky" vidět průhledem. Když s klukama děláme blbosti na toboganu nebo na skluzavce, většinou na nás některý z plavčíků hned přijde," popisuje realitu jeden z pravidelných návštěvníků, šestnáctiletý teenager.

Sobotní tragédie rozpoutala vlnu diskuzí, která lidi rozdělila na dva tábory. Jedni viní vedení bazénu, že zanedbala bezpečnost, druhý rodiče. V jednom se ale shodují všichni. Ať už byla příčina jakákoliv, došlo k obrovské tragédii jedné rodiny. Jediným mementem je zvýšit pozornost ze strany všech zúčastněných. „Je to obrovské neštěstí. Ještě nedávno jsem pouštěla svého dvanáctiletého syna do bazénu s kamarády, dnes už takovou možnost přehodnotím," napsala v diskuzi na sociální síti jedna z matek.

TRAGÉDIÍ BYLO VÍC

Případ úmrtí se v libereckém bazénu přihodil podle jeho ředitele poprvé. Před dvěma lety ale ve vodním parku libereckého centra Babylon zahynul dvaatřicetiletý muž. Také zde došlo k úmrtí poprvé a naposled v patnáctileté historii zábavního parku. Podobné tragédie ale nejsou ojedinělé v Česku. Před sedmi lety utonul v kladenském aquaparku mladý běženec z Konga. Ten se spustil do atrakce zvané space bowl, zmizel pod hladinou a během pěti minut zemřel na utopení. Jeho tělo našla dvojice plavčíků až po hodině. Mladík dopadl na špatně viditelné místo. Soud přesto dohlížející personál tehdy neshledal vinným.

O dva roky dříve zemřel na stejném místě jedenáctiletý chlapec z Příbramska. Policie cizí zavinění neshledala, provozovatel ale musel zpřísnit opatření. Ta jsou důležitá i při sjíždění vodními tobogány, kde může rychlost dosáhnout až 60 kilometrů v hodině.

VODNÍ ŘEKA NENÍ TRYCHTÝŘ

Atrakce s názvem Divoká řeka je z tohoto pohledu poměrně bezpečná. „Jde o proud vody, který vede z bazénu do venkovních prostor a vrací se zpět. Dospělým lidem je voda zhruba po prsa. Proud člověka může nést, nebo se v něm rychle běží, v každém případě ale není tak nebezpečný jako třeba trychtýř, kde člověk může třeba na chvíli v rychlosti ztratit vědomí," uvedl jeden z pravidelných návštěvníků bazénu.

Vlnobití se stalo osudným v roce 2010 čtyřletému dítěti ve vodním parku v Čestlicích. Plavčíci si všimli bezvládného těla dítěte. Když chlapce vytáhli, byl v bezvědomí. Po několika dnech hospitalizace ale přes veškerou snahu lékařů zemřel. „Byla to nešťastná náhoda. Neshledali jsme zavinění konkrétní osoby," uzavřela případ policie.

DIVOKÁ ŘEKA

Návštěvníka unáší proud vody z vnitřních do venkovních prostor a zpět.

Bez nutnosti doprovodu.

TOBOGÁNY

Dlouhé 150 metrů a 107 metrů, určeny jsou pro návštěvníky od 6. Mladší děti a senioři zde mají jezdit pouze s doprovodem.

O případu jsme již informovali