Kromě libereckých vojenských chemiků se zajímavého cvičení zúčastnili i vojáci ze zahraničí. Konkrétně z Dánska, Kanady, Itálie, Nizozemska, Polska, Velké Británie a také z USA.

„Námět byl zasazen na území Stelarie. Rozvojová země Tytan okupována nepřátelským Kamonem čelila humanitární krizi. Na místo byly proto vyslány alianční jednotky, jejichž úkolem bylo obnovení stability a suverenity země," přiblížila cvičení mluvčí libereckých vojáků Vlastimila Cyprisová.

Stanové velitelství, které vzniklo na kasárenském nástupišti, vojáci postavili a vybavili zařízením tak, jako by se jednalo o ostré nasazení ve vojenské operaci.

Česko britské velitelství

Jeho hlavním úkolem bylo řízení činnosti jednotek českého praporu, dánské roty a také britské letky radiační, chemické a biologické ochrany. Mimo to koordinovalo odbornou část zahraničních chemických jednotek mechanizované divize v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Vojáci k celému cvičení přistupovali tak, jako by se opravdu jednalo o skutečnou operaci. Řešili situace, které představují reálnou hrozbu a omezují schopnosti aliančních jednotek.

„Zabývali jsme se nejen pravděpodobným napadením koaličních jednotek chemickým dělostřeleckým přepadem, ale i spoustou incidentů s možným únikem průmyslových toxických látek způsobených jak vojenskou činností, tak i vlivem špatné infrastruktury," upřesnil náčelník štábu česko britského velitelství Martin Fokt.

Podle Cyprisové pak významnou roli v celém průběhu daného cvičení měli příslušníci pro civilně vojenskou spolupráci, kteří dle svého úkolu navazovali vztahy se zástupci státní správy, samosprávy a dalších subjektů. A to jako podporu při plnění úkolů jednotek v operaci nasazených.

Unikátní cvičení

Podle Martina Odráška, který stál v čele česko britského velitelství, bylo celé cvičení v mnoha směrech unikátní. A to zejména proto, že se do něj podařilo zapojit kanadskou a italskou divizi, a také britskou brigádu. Tedy jednotky, které jsou předurčené ke spojeneckému sboru. Tímto cvičením se ale podle něj nekončí. Vojáky totiž čeká profilové cvičení VIGILANT DRAGON a v listopadu ARRCADE FUSION, který se uskuteční na vojenské základně ve Velké Británii.

Podobné výcviky mají vždy svůj smysl. Vojáci si totiž natrénují vzájemnou spolupráci se zahraničními kolegy.

„Pouze zkušenosti získané při společných cvičeních, kdy vojáci obou stran spolupracují v jednom společném štábu, vzájemně se poznávají a podporují se, zajistí, že budou Češi a Britové schopni společně vést operace efektivně. Cvičení to demonstrovalo. Velká Británie je proto odhodlána v tomto duchu pokračovat," zhodnotil vzájemnou spolupráci David Cooper, zástupce velitele česko britského velitelství.