Je dvaadvacet minut po deváté hodině dopoledne, když kdosi na linku 112 volá žádost o pomoc při záchraně člověka, který visí na laně na skále nad Riegrovou stezkou na Semilsku.

Horolezci ztrácejí cit v končetinách

Operační středisko Hasičské záchranné služby Libereckého kraje vzápětí na místo vysílá semilskou profesionální lezeckou skupinu hasičů.
Jak zjišťují, za řekou Jizerou jsou na skalách dva horolezci, přičemž jeden z nich zůstal viset asi 6 metrů nad vodou a nemůže ani nahoru a ani dolu.
V této poloze už visí poměrně dlouho a přestává cítit dolní končetiny.

„Takový byl výchozí scénář prověřovacího cvičení hasičů, které se konalo tento týden,“ upřesnila mluvčí HZS LK Zdenka Štrauchová.
Hasiči se ihned rozhodují pro záchranu odspodu, která by měla být rychlejší.

Tři hasiči si tak berou záchranné vesty, lezecký materiál, nasedají do člunu a jedou na druhou stranu Jizery. Jeden zůstává u člunu a ostatní dva lezou na vrchol skály.

Nahoře si udělají kotvící bod a jeden z hasičů se spouští pro visícího horolezce. Naváže si ho k sobě a poté slaňují do přistaveného člunu.
Zachráněná osoba dostává plovací vestu a je společně s hasiči přepravená na břeh.

„Celou záchrannou akci zvládli hasiči ve skvělém čase, záchrana obou horolezců jim zabrala kolem 45 minut,“ doplnila mluvčí Zdenka Štrauchová.