Liberecký kraj – Téměř nulová viditelnost, kluzká zledovatělá silnice, navíc zavátá. A na výrazně navýšený počet nehod je zaděláno.

Bílá tma. Varovali před ní silničáři i policisté. „Je to jev, kdy silný vítr ve spojitosti se sněžením téměř znemožňuje jakoukoliv viditelnost,“ vysvětlil hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Svou zkušenost s bílou tmou popsal i fotoreportér Deníku, který ve čtvrtek večer sledoval situaci na kopci v Albrechticích.

Tam uvízlo několik kamionů a silnice byla chvílemi zcela neprůjezdná. Když už se podařilo protáhnout jeden pruh, zase se tam srazily dva vozy s kamionem. „Místy nebylo vidět ani na pět metrů před sebe, a když ještě vyjelo auto v protisměru, tak už se vůbec nedalo nic dělat. Ani větrolamy kolem silnice nezabíraly, protože jsou hluboko pod sněhem,“ hlásil z místa.

Na objízdné trase přes Oldřichov uvízly další kamiony, jeden se převrátil, a čekalo se, než se přeloží náklad štěrku. Situace byla kritická a zlepšila se až během pátku.

„Jedu do Frýdlantu vyložit náklad a stojím tu už několik hodin. Nedá se nic dělat, musíme čekat. Udělám si pauzu a uvidíme, jak to půjde dál. Každopádně bezpečnost je na prvním místě, takže je zbytečné nějak riskovat,“ konstatoval řidič náklaďáku z Chomutova, který odstavil vozidlo mezi Mníškem a Albrechticemi.

Kamiony měly problémy i jinde. „Tahali jsme zapadlý kamion v Doníně u Hrádku nad Nisou a také osobní vůz v Grabštejně. Tam dokonce hrozilo zřícení ze srázu,“ popsala mluvčí hasičů Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Kraj trápila také řada dopravních nehod. Dva vozy se čelně střetly na silnici z Turnova do Karlovic. Řidiči utrpěli při nehodě zranění,“ upřesnila Michalíčková. V Modřišicích u Turnova se zase srazily dvě Felicie. „Při čelním střetu byly zraněny tři osoby,“ dodala mluvčí.

A další karamboly? V Dubé na Českolipsku vylétlo v pátek po třetí hodině auto mimo silnici. V Kodešově ulici se srazil náklaďák s osobním autem. V Masarykově ulici prasklo vodovodní potrubí. Silnici v Dolním Sedle u Hrádku nad Nisou zablokovala dodávka, která dostala smyk. Další kamion uvízl v serpentinách za Mníškem.

A to je jen drobný výčet pátečních dopravních problémů. Situace především na Frýdlantsku byla stále kritická. Předpověď počasí navíc nedávala mnoho nadějí na výrazné zlepšení.