Dvacetiletý mladík, který se festivalu účastnil a v noci na pondělí se v Doksech velmi silně předávkoval drogami, včera v krajské nemocnici v Liberci zemřel. „Můžeme potvrdit jeho úmrtí. Případem se nyní zabývají českolipští kriminalisté," uvedl krajský policejní mluvčí Petr Kmínek.

„Kvůli objasnění případu byla nařízena soudní pitva. Více informací v tuto chvíli ale sdělovat nebudeme."

Mladík si v pondělí sám v kritickém stavu po těžké noci ještě přivolal záchrannou službu, která ho před šestou hodinou ráno převezla do liberecké nemocnice. Podle informací Deníku si mladík užíval drogové opojení v Doksech ještě se svým přítelem. Ten ale drogový rauš zvládl a neskončil předávkovaný. „Zasahovali jsme pouze u jednoho," upřesnila mluvčí záchranářů Lenka Markovičová.

Výskyt a záchyty drog, zejména kokainu, pervitinu a marihuany, provázejí každý ročník festivalu Mácháč. Policisté kvůli nim v noci ze soboty na neděli zadrželi minimálně osm lidí dokonce přímo ve festivalovém areálu na pláži Klůček u Máchova jezera. Dalšího jednoho chytili u vstupu do areálu.

Jediným důvodem zadržení byly právě drogy. Ve dvou případech policisté dokonce vyhodnotili situaci jako trestný čin (přechování omamných a psychotropních látek a jedů), a to když zajistili velké množství pervitinu, a ve druhém případě velké množství marihuany.

Asi nejzávažnějším případem byla páteční nehoda na Bílém kameni, při níž třiadvacetiletý řidič pod vlivem alkoholu a kokainu nezvládl své BMW, vyletěl ze silnice a neovladatelný vůz při tom jen těsně minul dalšího člověka, náhodně procházejícího kolem. Na místě tak v jeden moment mohli zemřít čtyři lidé.

Řidič při prvním měření nadýchal 1,73 promile alkoholu. „A při dalších dvou měření neklesla hodnota alkoholu pod 2 promile," popsal mluvčí Kmínek. „Zkouška testerem Drug Wipe prozradila u řidiče přítomnost kokainu v těle." Řidič policistům nepředložil ani řidičský průkaz, ani doklad o pojištění s dokladem o registraci vozidla.