K nešťastné události došlo zhruba dvacet minut před polednem. K pádu staré ženy oblečené pouze v županu vyjeli policisté a liberečtí záchranáři. Důchodkyně ale neměla šanci na přežití. „Pádem z výšky utrpěla zranění neslučitelná se životem," informoval ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

Co tragické události předcházelo a proč žena z výšky spadla, nyní vyšetřují policisté. Jisté ale je, že na smrti ženy se jiná osoba nepodílela. „Policisté na místě tragédie vyloučili cizí zavinění," sdělil policejní mluvčí Petr Kmínek.

Jsou tak dvě možnosti, proč se neštěstí stalo. Jedna z verzí mluví o nešťastné náhodě, tou druhou je dobrovolné ukončení vlastního života. Policisté v případu nařídili soudní pitvu.

Starý muž zemřel po pádu z Hokejky

Podobná tragédie se v Liberci stala i v závěru měsíce srpna. V sobotu čtyřiadvacátého srpna tehdy po sedmnácté hodině vypadl osmapadesátiletý muž ze čtvrtého patra panelového domu, takzvané „Hokejky".

Při příjezdu záchranářů byl v bezvědomí. „Zahájili jsme resuscitaci, ta ale úspěšná nebyla," sdělil tehdy ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Pětaosmdesátiletý muž při pádu utrpěl natolik závažná zranění, že jim na místě podlehl.

Případem se zabývali liberečtí policisté. „Muž žil sám. Na místě události nic nenasvědčovalo tomu, že by se na jeho pádu podílel někdo další," uvedla k případu policejní mluvčí Ivana Baláková. I v tomto případě šlo buď o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu.

Staří lidé jsou sami, mají problémy

Chatrné zdraví a samota. Tyto dvě věci nejvíce trápí většinu starých lidí. Staří lidé si připadají opuštění a v důsledku zdravotních problémů mnohdy svým blízkým na obtíž.

„Každý by si ale měl uvědomit, že bude také starý a když se k bolestem těla přidá i duševní frustrace, je to strašné. Staří lidé už nemají z ničeho radost a čekají jen na smrt," připomněla Zdena Olivová z Mezinárodního centra Universium, které poskytuje služby zejména seniorům a zná jejich problémy.

VEDOUCÍ LINKY DŮVĚRY VENDULA BROŽOVÁ

Důležité je nebýt úplně sám

Se zoufalými lidmi, kteří neznají cestu ven ze svých problémů, nebo s těmi opuštěnými, se setkávají i pracovníci liberecké Linky důvěry. Deník proto vyzpovídalVendulu Brožovou, vedoucí libereckého pracoviště.

Setkáváte se často s případy, kdy vám senioři volají, že mají problémy a nevědí co dál, že už nechtějí dál žít?

„Na lince důvěry se setkáváme s případy, kdy se jedná o sebevražedné myšlenky. Nejedná se ale vždy o seniory.

Co vidíte jako nejčastější příčinu problémů řešených sebevraždou? Je to samota starých lidí, špatný psychický stav nebo zdravotní problémy?

„Nejčastěji se pracovníci Linky důvěry setkávají s problémy, kdy člověk již nedokáže situaci zvládnout vlastními silami. Ať už se jedná o problémy v rodině, manželství nebo o vážný zdravotní stav či samotu, většinou z toho pramení špatný psychický stav, který následně může vést i k sebevražedným myšlenkám. Může se jednat i o závislosti nebo finanční problémy, které jsou také poměrně časté.

Lze podobným událostem předejít?

„Myslím, že neexistuje jednotný návod, jak předejít sebevraždě. Vždy to záleží na situaci a na člověku, jak se k dané situaci postaví. Za sebe mám ale potřebu zmínit, že člověk má vždy na výběr a možnost vyhledat pomoc, ať už návštěvu psychologa nebo zavolat na linku důvěry, případně svěřit se svým blízkým. Důležité je nebýt v situaci sám a pokusit se najít nějaké řešení.

Linka důvěry - důležité kontakty:
Telefon: 485 177 177
Telefon: 485 106 464
Mobil: 606 450 044
E-mail: odpovim@napismi.cz
Skype: linka.duvery.liberec (všední dny 7.00-22.00hod)
Web: www.linka-duvery.cz