Podle slov senior manažera likvidace pojištění motorových vozidel v Generali České pojišťovně Patrika Nauše průměrná škoda po následcích střetů se zvěří meziročně znovu narostla a nyní dosahuje 50 000 korun.

„Za sledované pololetí od dubna do září jen naše pojišťovna s klienty řešila 4053 pojistných událostí, za které jsme vyplatili přes 190 milionů korun,“ upřesnil Nauš.

Škody stále rostou kvůli řadě faktorů, mezi ty nejvýznamnější patří stále poměrně vysoká inflace, ale i vysoké ceny materiálů na opravu, náhradních dílů a také práce v autoservisech. Motoristé přitom většinu škod hradí z havarijního pojištění, případně z připojištění střetu se zvěří.

Co dělat při srážce se zvěří

Střet se zvěří může každého z nás potkat v podstatě kdekoliv. Pokud k takové nepříjemné situaci dojde, přinášíme vám důležité rady a tipy jak se zachovat v následujícím přehledu.

Po srážce zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ.

Došlo-li ke zranění posádky, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará.

Sražená zvěř. Ilustrační foto.
V Libereckém kraji meziročně přibylo střetů se zvěří, milionové škody rostou

Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Informaci o telefonních číslech najdete na tzv. zelené kartě. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Pojišťovna zařídí rovněž odtah nepojízdného vozidla.

Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám. V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat. Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví.