Přechody pro chodce jsou stále nebezpečným místem. Střetávají se zde dva světy. Auta a chodci. Kdo ze vzájemné srážky vyjde jako poražený, je nasnadě.
Jen od začátku června se do policejních statistik zapsaly dvě takové nehody jako smrtelné. Již v březnu smetlo auto cizince v Liberci na výpadovce směrem na Děčín.

Srazil chodce a z místa nehody ujel

Prvního června se stala nehoda v Novém Boru. Auto tam srazilo brzy ráno chodce, ale srážku nejspíš nikdo neviděl. Kolemjdoucí si totiž mysleli, že na zemi leží jen nějaký opilec a právě takové hlášení dostali i záchranáři. Ti ale na místě zjistili, že muž není opilý, ale mrtvý.

„Prvotní vyšetřování ukazovalo na to, že dvaačtyřicetiletého místního muže srazilo osobní vozidlo značky Subaru bílé barvy,“ uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Řidič z místa bez pomoci sraženému chodci ujel.

Policisté poté po neznámém řidiči zahájili pátrání, ale v něm samotném se nejspíš hnulo svědomí, protože se druhý den přišel přihlásit na policii. „Hrozí mu trestní stíhání pro dva zločiny, a to neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a usmrcení z nedbalosti, za což může být potrestán až šestiletým trestem odnětí svobody,“ dodala Baláková. Řidič se poté podrobil i zkoušce na alkohol s pozitivním výsledkem, je tedy možné že byl při nehodě pod vlivem alkoholu.

Při couvání srazil stařenku

Druhá tragická nehoda se odehrála jen o den později, tedy ve čtvrtek 2. června. Řidič dodávky Ford Tranzit couval a zřejmě přehlédl osmdesátiletou seniorku, která šla po okraji vozovky Tovární ulici v Liberci. „Chodkyně po střetu s vozidlem utrpěla těžká poranění, se kterými byla Zdravotnickou záchrannou službou LK transportována do nemocnice, kde však svým poraněním podlehla,“ řekla liberecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Ovšem při nehodách jsou často viníky chodci. Například v květnu šestnáctiletý mladík vyběhl na liberecké Masarykově ulici zpoza tramvaje, špatně se rozhlédl a skočil do jízdní dráhy autu. „Řidič už neměl šanci střetu zabránit. Chodec upadl na vozovku a přivodil si lehké zranění, se kterým skončil v krajské nemocnici,“ sdělila k případu Knopová.