Od začátku roku došlo v Libereckém kraji k několika nehodám, při kterých auto srazilo chodce. Málem tragicky skončila nehoda, která se stala v sobotu v Liberci. Osmdesátiletá stařenka nedávala pozor a při přecházení kolejí do ní narazila tramvaj. Paní naštěstí přežila, ale skončila v liberecké nemocnici s vážným poraněním hlavy a krční páteře.

„Žena vstoupila přímo před tramvaj a řidič už neměl šanci srážce zabránit, tramvaj ženu odhodila,“ upřesnila v sobotu Ivana Baláková, tisková mluvčí policistů. Na Liberecku se jednalo od začátku roku již o třiadvacátou dopravní nehodu, ve které nějak figuroval chodec a o třetí nehodu, která skončila těžkým zraněním. Z dalších nehod chodci vyvázli s také nepříjemným, ale pouze lehkým zraněním. Taková dopravní nehoda se stala na začátku minulého týdne u libereckého vlakového nádraží.

Osobní auto srazilo starší ženu

Starší žena zde přecházela vozovku, ale zřejmě se pořádně nerozhlédla, protože ji srazil osobní automobil. Žena skončila v nemocnici s lehkým zraněním. Policisté na místě vyšetřovali asi půl hodiny a kvůli tomu se také na stejnou dobu zastavila doprava u nádraží.

„Nehodu jsem viděla z autobusu, ve kterém jsem pak musela přes dvacet minut čekat. Na místě byli policisté a taky záchranka,“ popsala nehodu sedmnáctiletá náhodná svědkyně.

V celém kraji se pak od začátku roku stalo již šestašedesát podobných dopravních nehod, při kterých se těžce zranilo devět chodců. Čtyřiatřicet jich pak skončilo na nemocničním lůžku s poraněním lehčího ražení.

Mezi ně patřila také osmnáctiletá dívka, kterou na konci března porazil řidič na přechodu v České Lípě. Muž po srážce vůz zastavil a dívky se zeptal, jestli jí nic není. Ta řekla, že je vše v pořádku, a řidič z místa odjel. Později se však poražené přitížilo a musela do nemocnice s lehkým poraněním nohy.

K těmto nehodám dochází hlavně proto, že chodci si myslí, že řidič je vždycky pustí a připadají si na vozovce neohroženě. Rozjetý vůz však může vypadat, že je dál, než ve skutečnosti je, a chodec si myslí, že silnici stihne přeběhnout. To je častý omyl, který končí zraněními, nebo i smrtí.