Letos a v příštím roce by se měly uskutečnit čtyři projekty financované z peněz Evropské unie. Na podzim tohoto roku by se například měla v Jelení Hoře a Liberci uskutečnit akce nazvaná Den bezpečnosti.

„Cílem bude upozornit širokou veřejnost formou praktických ukázek, jako je například vyproštění zraněných osob z havarovaného vozidla, na nebezpečí, které reálně hrozí všem účastníkům silničního provozu,“ vysvětlil tiskový mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

V rámci Dne bezpečnosti by se měla rovněž prezentovat řada subjektů působících v oblasti prevence bezpečnosti provozu. Veřejnost se tak seznámí blíže s činností dopravní policie, hasičů či záchranné služby. Češi s Poláky se chtějí také zaměřit na lepší vzdělávání dětí. Chystají se proto vydat film na DVD, který by obsahoval výukový materiál pro předškoláky a žáky základních škol. „DVD budou obsahovat základní seznámení s problematikou provozu na pozemních komunikacích a v jejich okolí. Nebudou delší než dvacet minut, aby děti nebyly zahlceny informacemi,” uvedl Langer s tím, že výukový materiál bude také obsahovat základní dopravní značky, předpisy a také rozdíly mezi předpisy na polské a české straně.

Výměna zkušeností bude cílem česko-polské konference, která se uskuteční v září tohoto roku v Polsku. Zúčastní se jí zástupci státní policie, městské policie, hasičských záchranných sborů, záchranné služby a dalších orgánů, které mají na polské i české straně ve své pracovní náplni bezpečnost silničního provozu. Češi a Poláci chtějí v neposlední řadě rozšířit podvědomí o aktivitách v oblasti bezpečnosti silničního provozu mezi polskou a českou veřejnost.