Před zvýšeným provozem kvůli velikonočním svátkům varovali policisté minulý týden. Přichystali hlavně na pátek a pondělí asi 150 dopravně-bezpečnostních akcí v celém Česku.

Zaměřili se přitom na nejvíce frekventované silnice, kontrolovali jak rychlost, tak i technický stav vozidel a zvlášť pak je zajímalo, zda motoristé před cestou nepili alkohol. Přesto se uplynulý prodloužený víkend s třemi mrtvými zařadil k těm černějším od začátku roku.

Automobil skončil v řece

Už v pátek před polednem zemřel na Českolipsku po srážce s nákladním vozem padesátiletý muž. Další dvě oběti si vyžádala havárie osobního vozu v Tanvaldu na Jablonecku v sobotu večer. Starší manželský pár do cíle nedojel, auto skončilo v řece.

„Nehoda se stala po 19.30 na hlavní silnici v Tanvaldu za nádražím ve směru na Desnou,“ řekl mluvčí policie Petr Kmínek. Automobil tam ze zatím nezjištěných příčin v zatáčce vyjel ze silnice a skončil v Černé Desné. Podle svědků nebyly na místě brzdné stopy, vůz se zřejmě překulil přes střechu a zdemolovaný skončil ve vodě. „Co bylo příčinou nehody, vyšetřovatelé zjišťují, nelze ale vyloučit ani nějaké zdravotní problémy řidiče,“ dodal Kmínek.

Posádku museli z vozu vyprostit hasiči, záchranáři je pak oba resuscitovali. Čtyřiasedmdesátiletého muže se už oživit nepodařilo. „Jeho o tři roky mladší žena byla převezena do Jablonce, kde putovala rovnou na operační sál,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Ani ji se však nepodařilo zachránit, těžkým zraněním po pár hodinách podlehla.

O Velikonocích to byla už druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. V pátek před polednem zahynul na silnici z Mimoně na Kuřivody na Českolipsku padesátiletý muž, když na přehledném rovném úseku vyjel do protisměru, kde se srazil s nákladním autem. Přes rychlý zásah letecké záchranné služby svým zraněním na místě podlehl.

Podle statistik patří Velikonoce co do počtu dopravních nehod a úmrtí při nich k nejrizikovějším obdobím v roce. Vloni přinesly Velikonoce na českých silnicích šest obětí, předloni patnáct.

S využitím ČTK