Praha, miluji Prahu! Vracíme se domů, měla jsem čtení a bylo to opravdu moc pěkné. Potkala jsem se s přáteli a s holkami, co taky píšou, čtení se vydařilo, žádná tréma nebyla, naopak obecenstvo bylo super. Vydařilo se a teď jdeme domů. „Musíme si koupit nějaké jídlo," říká můj manžel. Vyhládlo nám. „Jasně, na Černým mostě tam budeme mít čas,"uklidňuji manžela.

Konečně jsme dojeli metrem na Černý most, odkud nám jede autobus do Liberce. Máme ještě čas, tak se najíme a hlavně napít. „Máš dost?" Ptám se hladového manžela. „Jo, jdeme se napít něčeho, dáš si malé pivko?"„Možná". Vlezli jsme do malé putiky a tam plno. „Tady je volno". Číšník na nás zvolal. Fajn. Sedli jsme si a objednali pití. Manžel nemůže pivko, bere antibiotika, ale já ano. Malé pivko jedenáctku, ani nevím, co to je za pivo. Rozhlížím se, je tu opravdu až přeplněno. A jéje, do oka se mi zaryla ženská, myslím, že není to ženská, jaká by měla být. Každý z chlapů na ni volá Elo,Elo.

A ta Ela je tak opilá, až ožralá, její zjev je hrozný. Nemůžu od ní odtrhnout oči. Co tu dělá tak stará žena? Ela, je jí tak šedesát pět roků, na sobě má vypasované rifle, tričko s velkým výstřihem, je jí vidět až nevím kam, a ty její prsa! Určitě je má vycpané něčím. Hubená a těší se velké oblibě mužů. Půllitr s pivem do sebe lije lépe než ti chlapi, co s ní sedí. „Když mi zaplatíš ještě jednou, možná si dám říct, ha, ha". Říká Ela a tulí se k mladému klučinovi. Je mi na nic z ní. Klučina se usměje a řekne: „Ne, ne, já nechci Elo, na to mám mladou, ale ještě ti poručím".

To malé pivko mi přestalo chutnat. Manžel to na mně poznal, co se mi tu nelíbí. A opravdu se mi to nelíbí, tak stará ženská by měla být někde doma s vnoučaty anebo pomáhat dětem, jestli nějaké má. Nevím, ale ten pohled na Elu mi zhnusil zbytek krásného dne. Nemůžu pochopit, jak dnešní ženské můžou tak znehodnotit ženství. Jaké výrazy slovní jsem zaslechla od mužů k Ele, hrůza. Jak skončí tato žena? Někde ji najdou opilou v uličce anebo je tak zvyklá na chlast, že dokáže dojít, kam potřebuje?

Autorka je spisovatelka, žije a pracuje v Mimoni